Yeni Aşkları Anlayamıyoruz!

Ne kadar çok yalanla çevrili dört yanımız, ne kadar çok acıyla ve ne kadar çok mutsuz insan var etrafımızda. Birileri de sahte aşklar dağıtıyor yol kenarında!


Tuhaflaştı bir kısım erkekler; ıssız adam filmine özenenler, Kurtlar Vadisi’ni taklit edenler ve daha neler neler…. İhaneti, sadakatsizliği rakı masasında anlatmanın şan sayıldı günlere ne zaman geldik?

Şimdi kadınların ne kadar değiştiğinden, ruhlarının ne kadar kirlendiğinden bahseden erkekler; elleriyle yarattıkları canavardan neden şikayet ederler? Bir kadın kaç kalp kırıklığını kaldırabilir; kaç yürek yangınından sonra artık o da ıssız kadın olur diye düşünmediler.

Gençler kendince bir yol bulmuş gidiyor ama ya bizim nesil? Hani 30’lu yaşlarında veya yeni geçmiş olanlar? Ne kadar arada kalmışız farkında olmadan!

Bir yanımız geleneksel, bir yanımız modern! Dut ağacına çıkmayı da biliriz, Windows 7 kullanmayı da ama beceremedik bir türlü yeni nesil ilişkileri.

Adamlarımızın gözü açıldı, etraflarında ilk defa bu kadar kadın gördüler. Kadınlarımızın ruhu açıldı, ilk defa bu kadar erkeksiz kalarak yaşamayı öğrendiler.

Gecelere akan orta yaşların sınırlarındaki bizler, ertesi gün işe gidemeyeceğimizi anlayamadık. İlk yüzümüze gülüp seviyorum diyene kandık çünkü bize seviyorum demenin erdemini öğretmişlerdi. Evcilik oynarken anne olanın, büyüyünce hem anne, hem baba olacağını bilmiyorduk.

Evliliklerin yerle yeksan olmasının bir kıvılcıma baktığı yıllara hazırlamamıştı bizi büyüklerimiz çünkü onlar böyle bir şeyi görmemişlerdi. Bir adamın harama uçkur çözmesini zaten ayıp sayanlardan, açtığı uçkuru kameralarla ibraz etmesini zaten biz de tahmin edemezdik.

Şimdi soğuk ve yalnız evlerimizde, soğuk ve yalnız yataklarımıza girip uyuyoruz. Kombiyi açınca ısınıyor ev ya, biz kalbimizi de ısıtıyor sanıyoruz. Yanımızda her uyuyanı kalıcı zannediyoruz. Kafamızdan daha karışık kalbimiz çünkü kim, hangi ara aşkı kaybetti; biz bunu bir türlü anlayamıyoruz?

Candan Ünal