Pek çok araştırma; sağlıklı bir ilişki için en temel unsurun, sevgililerin karşılıklı olarak, sahip oldukları iyi özelliklere odaklanmaları olduğunu gösteriyor. Ancak bu yöntemi uygulamak her zaman kolay olmuyor... Sevgilinizde aranızdaki bağı güçlendirmek istiyorsanız, uzmanlara kulak verin…
Konu ile ilgili araştırma yapan sosyal psikoloji profesörü John Holmes, "Onu, sahip olduğu güçlü yönleriyle bir bütün olarak düşünürseniz, yalnızca kusurlara odaklanmazsınız" diyor. Holmes, bunu uygulayan çiftlerin daha uzun süre birlikte olduğunu görmüş.
Onun can sıkıcı bulduğunuz ve size uymayan davranışlarını da sevmeye çalışmanızı önermiyoruz. Ancak düşünce şeklinizi biraz değiştirerek durumu pozitif açıdan değerlendirmeyi öğrenebilirsiniz. Size, kız arkadaş olarak benimseyeceğiniz yeni düşünce sistemini uygulamanızı sağlayacak yöntemler sunuyoruz.

Yanlış Düşündüğünüzü Kanıtlayın

Partnerinizin sizi rahatsız eden küçük bir hareketinde, sizi asıl rahatsız eden belki de yaptığı şey değil de, daha derinlerde sizi etkileyen bir durum olabilir. Bunun ne olduğunu belirlemeniz, düşüncenizi değiştirmenizi ve daha az reaksiyon vermenizi sağlayacaktır.
Öncelikle kendinize neden kızdığınızı sorun, örneğin, cep telefonuna gönderdiğiniz mesaja cevap yazması saatler sürüyor ve bu yüzden sizi yeterince önemsemediğini düşünüyorsunuz. Terapist Shannon Fox, "Yanlış düşündüğünüzü gösteren kanıtlar bulmaya çalışın" diye öneriyor. Önemli bir toplantınızın nasıl geçtiğini sorduğu zamanı veya size yazdığı güzel bir kartı aklınıza getirin. Fox "Tam tersini görebilmek, içinizdeki sıkıntıyı dengelemenizi sağlar" diye açıklıyor.

Kız Arkadaşlarınızla Sohbetinizi Dengeleyin

Kadınlar arkadaşları ile bir araya geldiklerinde ilişkileri ve ilişkilerindeki sıkıntılar hakkında konuşurlar" diyor Fox. "Benimki şöyle yaptı, benimki böyle yaptı..." diye sürüp giden konuşmalar, bir süre sonra sizi gerçekten etkisi altına alabilir. Sürekli eleştirmek, sonunda sevgilinizi gördüğünüzde ona negatif bir gözle bakmanıza neden olabilir. Ama tabii sizi kızdıran konulardan hiç bahsetmemek de çok gerçekçi olmaz, o halde aynı zamanda onunla ilgili iyi bir özelliği de konuya ekleyerek durumu dengeleyebileceğinizi söylüyor uzmanlar, örneğin; "Murat'ın tek kelimelik cevaplar vermesi beni çıldırtıyor, ama aynı zamanda o kadar güzel romantik programlar hazırlıyor ki..." gibi bir düşünce sizi rahatlatacaktır. Böylece hem kız arkadaşlarınızla yakın diyalogunuzu korumuş hem de erkek arkadaşınızı zihninizde daha dengeli ve gerçekçi şekilde konumlandırmış olursunuz.

Olaylara Olumlu Açıdan Bakın

Partnerinizde sizi kızdıran noktanın, olumlu bir yönünü bulmaya çalışın. Örneğin dağınık biri mi? Bu tutumundan nasıl bir fayda sağlayabileceğinizi düşünün. "Erkekler Dile Gelseydi" adlı kitabın yazarı Alon Gratch "Dağınıklığın, rahat ve kontrolcü olmaktan uzak bir kişilik demek olduğunu hatırlayın" diyor. Evi dekore etmek istediğinizde, büyük olasılıkla, tüm kararlarınızı kabul edecek demektir. Ne güzel!
Bir örnek daha verelim. Diyelim ki sevgiliniz pek fazla konuşan biri değil. "Sessiz tipler, genelde sakin ve mantıklı olurlar, bu size problemlerinizi mantıklı bir şekilde çözmenizde yardımcı olacaktır" diyor Gratch.
Unutmayın: Sonuç olarak, gerçekten iyi biriyle berabersiniz.