Türkiye'de, kadınların artık daha geç evlenme eğiliminde oldukları belirlendi. Son araştırmalara göre, erkeklerin evlenme yaşının 25'e, kızların ise 26'ya doğru yükseldiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü'nce yapılan araştırmaya göre, önceleri 18 olan ortanca ilk evlenme yaşında yükselme gözlendi. 45-49 yaş grubundaki kadınların ortanca ilk evlenme yaşı 18.7 iken, 25-29 yaş grubundaki kadınlar için bu değer 21 olarak hesaplandı.

Bu arada, GAP Bölge Kalkınma Dairesi Başkanlığı ve Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) ortaklaşa yaptığı istatistiklere göre, cinsiyete göre ortalama ilk evlenme yaşının Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Batman'ı kapsayan GAP Bölgesi'nde 1987 yılında erkeklerde evlenme yaşı 20.9 iken, kadınlarda 24 olduğu belirtildi. Son iki yıl içerisinde yapılan araştırmaya göre ise erkeklerin 26 yaşında evlendikleri ortaya çıktı.

Yetkililer, evlenme çağında olan genç kız ve erkeklerin evlenme yaş ortalarının bu gidişle 27'yi bulacağını belirterek, "Bunun başında en çok başlık parası geliyor. Çünkü başlık parası yüzünden evlenemeyen gençler, GAP bölgesindeki evlenme yaş oranını artırdı" şeklinde konuştular.