Ne sevdalardan geçti bu yürek, ne aşkların hem başrol oyuncusu, hem senaristiydi. Ama anladım ki; ben kalmayı bilmiyorum çünkü en iyi yaptığım şey çıkıp gitmek!


Kalmayı Bilmiyorum!
Birileri anlatıyor ya, yüzyıllar süren hikayeleri; yani bana yüzyıllar gibi gelen bir ömürlük sevdaları, aklım almıyor nasıl olduğunu.

Biliyorum anlamak zor, daha ben anlamıyorken kendimi, kabullenmen zor, biliyorum. Bazen içimden gelmiyor değil hani, diğer kadınların hayallerine benzeyen, pembe panjurlu bir ev düşlemek. Gel gör ki; bir müddet sonra hayalimde ciyak ciyak ağlayan çocuklar, eve geç gelen bir eş ve bir türlü düzelmeyen maddi sorunlar gelişiyor.

Hemen vazgeçiyorum uzun olan bütün ilişkilerden, sevdadan. İhtiras ve tutkuyla, yani biraz daha cinsellikle bezeyip ilişkileri, çok duygusal davranmadan, vakti gelince gidiyorum.

Ben kalmayı bilmiyorum çünkü kalırsam başıma geleceklerden korkuyorum. O yüzden duramıyorum uzun saatler bir gönül odasında.

İhanete uğramayı, aldatılmayı, kandırılmayı hazmedemeyeceğim için durmuyorum. Ne zaman sıradanlaşırsa aşkımız, hemen gidiyorum. Yeni heyecanlara, yeni kalp atışlarına yelken açıyorum.

Beni hep şiddetle arzulayacak ve hep isteyecek kadar diriyken ilişkiler, yani en keyifli yerindeyken yaşıyorum. Kötü anlara, zayıflıklara, duygusal zaaflara yenilmiyorum.

Belki hepsinin altında güçlü olmak duygusu vardır. Yıkılmayacağın, direneceğin ve asla ezilmeyeceğin bir hayatın kumandanı olmak zorunluluğu hissettiğimdendir gidişlerim belki.. Öyle midir?

Kendimle yüzleşmekten bile, sadece bu sebepten kaçıyorum. Kendimi gördüğüm o büyük aynada, gördüğümden hoşlanmayacağım için gidiyorum. Seni bırak, ben kendimde bile kalmayı bilmiyorum!

Candan Ünal