Bazı ilişkiler sakız gibidir. Bir yere yapışırsa bir türlü çıkmazlar; söküp atmak istediğinizde ise, uzadıkça uzarlar. Kurtulmak için sabır ve dirayet gerekir.


Aşk Sakızı Sevgililer…
Bazı ilişkileri uzaktan görürsünüz, bir türlü ne birlikte olurlar, ne de ayrılırlar. Aralarında muhteşem ve tarif edilemez bir tutku olduğundan değil, daha çok taraflardan birinin sakız olma özelliğinden kaynaklanır.Ancak burada şu detayı atlamamak gerekir: İstemediğini söyleyen taraf, neden devam eder?

Eğer benzer bir ilişki içindeyseniz, kendinizle ufak bir görüşme ayarlasanız, iyi olur! Ayrılmak istediğinizi söylediğinizde ortalığı ayağa kaldıran tiplerden biriyle mi birliktesiniz? Sizi neyle tehdit ediyor? İntihar etmekle mi? Etsin!

Birinin eline sizi kullanması için hangi kozu verdiğinize bir bakın! Eğer daha önce intihar edeceğini söyledi ve siz de korkunuzdan ona geri döndüyseniz, artık ipler onun elinde demektir. İntihar edecek adam eder, sizi bununla tehdit etmez.

Ancak teşebbüste bulunabilir ki; bu da çoğunlukla onu bulabilecekleri şekilde yapılmıştır. Yani ya eve gelip onu bulmak üzeredirler, ya telefonla haber vermiştir gibi… Zaten siz ona geri dönün diye böyle saçmalıklara kalkışan biriyle birlikteyseniz, her şeyi bırakın ve ondan olanca hızınızla uzaklaşın.Giderken bir psikiyatrın telefon numarasını da mesaj atın.

Kapınıza dayanıp rezillik çıkaran bir sevgiliniz varsa, polisin telefon numarası 155! Her seferinde el aleme rezil olmamak için barışmanız, hayatınızı el alemin dedikodusundan daha çok rezil edecektir. Her geldiğinde polisi ararsanız, sonunda gelmeyecektir.

Sürekli telefonla taciz ediyorsa, numaranızı değiştirin. Çok önemli bir telefonunuz var ve numarasını değiştiremiyorsanız, önce kendinize yeni bir hat alıp yakınlarınıza bu numarayı dağıtmakla işe başlayın. Yavaş yavaş her arayana o numaradan dönerseniz, birkaç ay içinde muhatap olduğunuz herkes sizi yeni numaranızdan arayacaktır.

O aradığında açmamayı becerin. Sizi kızdıracak bütün detayları bildiğinden, tahrik edip cevap vermenizi sağlayacak mesajlar atabilir; kanmayın! Unutmayın ki; küfür etmek bile o tarz insanlar için bir iletişim biçimidir. Ne kadar ararsa arasın, açmayın, cevap vermeyin, ilgilenmeyin.

Eğer hiçbiri işe yaramıyorsa, savcılığa hakkında suç duyurusunda bulunun. Kapısına gidip karakola çektiklerinde, sizin telefonunuzu muhtemelen rehberinden silecektir.

Amaaa siz bunları yapmak yerine, üç aramasından birine cevap veriyor; bazı mesajlarına yanıt yazıyor, ardından da herkese peşinizi bırakmadığından bahsediyorsanız, yapılacak bir şey yok. Siz birinin peşinizde koşmasından mutluluk duyuyor ve egonuzu bununla tatmin ediyorsunuz demektir.

Kendinize karşı dürüst olun! Kimse bir duvara sürekli çarpmaz. Ona karşı duvar olun, sonunda vazgeçecektir!


Candan Ünal