İngiltere'deki Wellcome Trust Centre for Neuroimaging Merkezi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, bazı şiddet davranışlarına neden olduğu bilinen testosteronun, benmerkezciliğe de yol açabileceğini gösterdi.
Testosteronun etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için kadınların katıldığı araştırmada bilimadamları, iki kadından oluşan ilk gruba aralıklarla testosteron diğer gruba placebo verdi.

Teste tabi tutulan kadınlardan fikir ayrılığına düştüklerinde ortak cevap bulmak için işbirliği yapmaları istendi.

Testosteron verildiğinde kadınların işbirliğinin büyük oranda azaldığı görüldü.
İngiliz "Proceedings of the Royal Society B." dergisinde yayımlanan araştırmada, yüksek dozda testosteron verilen kadınların "benmerkezci hale geldiği" vurgulandı.
Araştırmaya imza atanlardan Dr. Nick Wright, davranışların hormonlarla değişebildiğini, örneğin, oksitosin hormonunun kişileri daha çok işbirliğine itebildiğinin bilindiğini belirtti.
Wright, "Bu deneyle, testosteronun daha benmerkezci hale getirerek kararlarımızı da etkileyebildiğini gösterdik. Çoğu zaman bu durum en iyi çözümü bulmayı engelleyebilir, bazen de bu hormon başkalarının görüşlerini gözardı etmemize neden olabilir" ifadesini kullandı.

AA