Türkiye'de yüzük eşliğinde yapılan evlilik tekliflerinin büyük bölümü Sevgililer Günü'nde, ardından yılbaşında gerçekleşiyor. ABD'de ise Cadılar Bayramı'nın başladığı ekim ayından yılbaşına kadar olan dönem en çok evlilik teklifinin yapıldığı zaman dilimi...

Ülkemizde yapılan evlilik tekliflerine eşlik eden tek taş pırlanta yüzükler için ayrılan bütçe ise yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor.

..., site trafiğini izleyerek ülkemizde en çok evlenme teklifinin Sevgililer Günü ve yılbaşında yapıldığını ortaya çıkardı. Sevgililer Günü, yaz aylarında nikah masasına oturacak çiftlerin düğün hazırlıklarına başlaması için de doğru zaman. ABD'de ise ekim ayındaki Cadılar Bayramı'ndan yılbaşına kadar olan süre, yüzük eşliğinde yapılan evlilik tekliflerinin en popüler olduğu dönem.

İkinci evliliklerde alınan tek taş yüzüklerin fiyatı 4000 TL'yi buluyor
... araştırması, evlenme teklif edecek olanların yaş gruplarına göre yüzüğe ne kadar para harcadıklarını da belirledi. Sonuçlara göre, 20-25 yaş aralığındaki üyeler tek taş pırlanta yüzüğe 500 TL ile 1500 TL arasında para harcıyor. 25-30 yaş arasındaki grupta ise harcanan para 1500 TL ile 2500 TL arasında değişiyor. 30-40 yaş arasındaki üyeler de çoğunlukla fiyatı 1800 TL'den başlayan ve 4000 TL'ye kadar çıkabilen yüzükleri tercih ediyorlar. İkinci evliliğini yapmaya hazırlanan üyelerde ise 4000 TL'nin üzerinde fiyatlandırılan pırlanta yüzükler satın alınıyor.

... Genel Müdürü Emek Kırbıyık, bu özel günde evlenmeye karar veren çiftlerin teklifin ardından hızlı davranmalarının önemli olduğunu ifade ederek, istenilen düğün mekanlarında yer ve uygun tarihin bulunması için geç kalmamak gerektiğini belirtiyor. Kırbıyık sözlerine şöyle devam ediyor: "Ramazan ayının ve 'iki bayram arasında düğün yapmama' geleneğinin önemsendiğini düşündüğümüzde, geriye sınırlı zaman kalıyor. Bu da çiftlerin istedikleri günde evlenme şanslarını en aza indiriyor. Bunun yanı sıra 14 Şubat'ın ve yapılan romantik teklifin etkisiyle evlenmeye kısa sürede karar veren çiftlere yapılması gereken başka bir hatırlatma da, dikkatli olmaları gerektiği yönünde... Dugun.com ile planlama yapan çiftlerin yaklaşık %10'unun bu süreç sonunda evlenmekten son ayda vazgeçtiği ve çiftlere maddi-manevi zarar verdiğini belirtmek gerekiyor."