Kendini çok akılı, çok kıvrak zekalı zannedenler kadar beni kızdıran ve güldüren bir şey yok sanırım. Bu tiplerin karşınızda şekilden şekle girmesi size de komik gelmiyor mu?


Kendini Akıllı Zannedenler!
Benim kızgınlığım yalan söyleyerek beni aptal yerine koymaya çalışanlara ama onların çırpınışları da son derece komik. Şimdi anlatacağım olayda kendini zeki sanan bir arkadaşımıza ait!

Kendisiyle karşılaşıp kısa bir süre sohbet etme imkanı bulduğum Bay Avanak (bu yazıda artık kendisinden bu şekilde bahsedilecektir) muhabbeti ilerletmeye gönüllü olduğunu çok net biçimde belli etti. Ben de size yazı çıkarabilmek için biliyorsunuz kendimi feda etmekten çekinmiyorum!!!

Sohbeti evden sanal ortamdan da yürütmek kısmına geçildi. Cep telefonlarıyla muhabbet kesmiyor ama ben de çok fazla yazarak sohbetten hoşlanmıyorum çünkü zaten sürekli yazıyorum. Neyse, adamın hevesini kırmayayım dedim. Hem hakkında biraz bilgi sahibi de olmam gerekiyor. Öyle ya, talip oldu da, in midir, cin midir?

Neyse sohbet güzelce akarken, bir müzisyen arkadaşı olduğundan bahsetti. Belki meslektaş olduğumuz için birbirimizi tanırız diye düşünmüş. Tanımıyordum ancak anlattığı nitelikte bir müzisyeni tanımak isteyeceğim için, o yazarken ben de Facebook’a girip, o arkadaşın profilini açtım. Bir de baktım ki; Bay Avanak o müzisyenin arkadaş listesinde. Buraya kadar sorun yok!

Şöyle bir soru sordum: “Sen Facebook kullanıyor musun?” Ne dese beğenirsiniz? “Hayır, kullanmıyorum ama yakında açsam iyi olacak sanırım! Herkesin var!” Bir anda kafamın tasıyla kafam arasındaki mesafe genişledi. Adam ekranda karşımda facebook hesabıyla adıyla, resmiyle duruyor; gözümün içine baka baka yalan söylüyor.

Haklısın dedim açsan iyi olacak! Peki ama bu karşımdaki duran ve müzisyen arkadaşının da eklediği o profil kimin? Yüzü alı al, moru mor! Ben açmadım dedi. Ben de; ilkokulu bitireli 400 yıl olduğunu ve kandırılmak için fazla yaşamış olduğumu söyledim. İyi geceler diyerek sohbeti bitirdim.

Ertesi akşam mesaj atıp şöyle demiş: “O hesabı eski sevgilim açmış, haberim yoktu, vs…. Ama aldım hesabımın şifresini dilersen profilime girip bakabilirsin şimdi!” Bunun gibi Bay Avanak’lara söylenecek çok şey var ama en önemlisi şu: Dürüstlük, insana kaybettirmez kazandırır! Sen beni salak zannedip yalan söyleyeceksin, üstüne yalanını daha fazla yalanla örtmeye çalışacaksın!

Yahu desene, “var bir hesabım ama ailem ve arkadaşlarım hariç kimseyi almıyorum.” Bu daha dürüstçe ve saygı duyulacak bir tavır değil mi? Ardından da şimdi gel bak deme! Belli ki özel bir takım şeyler vardı sayfanda, görmemi istemedin, her neyse ama bunu adam gibi söylesene Bay Avanak!

Sen şimdi kimi aptal yerine koydun? Beni mi, yoksa kendini mi? Bayılıyorum şu kendini akıllı zannedenlere, onlar olmasa ben bu köşede ne yazacağım?

Candan Ünal