Bir gün bir çift göze çarpar gözüm, kader bu ya, olmaz mı? Olur! O bir çift gözün ardında gezer dururum sevda diye; hayat bu belli mi olur?


Geldiğinde Haber Ver!
Sen; belki şimdi yanımdan geçen binlerce insandan birisin, yarın bir gün en sevdiğim olacaksın. İşte bu yazıyı sana yazıyorum.

Daha önce de benzer mektuplar yazmıştım ama hissediyorum, çok yaklaştın, civarımdasın. O yüzden yine hatırlatıyorum. Geldiğinde yüreğimde büyük bir çiçek bahçesi bulacaksın. Bir tarafı yangın yemiş kapkara; bir yanı yemyeşil tomurcukları hazır çiçek açmaya; bir yanı baharda papatyalar gibi, ha açtı ha açacak; bir yanı kış gibi kar altında kardelen misali…

İşte bu bahçenin sahibi olacaksın sen. Sen bakacaksın yeşiline, moruna, kırmızısına… Seninle şekil alacak, farklı çiçekler verecek, filizlenecek, keyifle açacak belki yüreğim… Belki seninle çığ düşecek üstlerine, kırılıp bozulacak en sevdiğim tomurcuklarım.

Senden öncesinde aldığım bütün izleri ister istemez göreceksin. İnan elimden geleni yaptım silmek için bütün yaralarımı, iyileştirebildiklerimin bile yerleri hala belli.

Eminim senin de ne işaretleri vardır yüreğinde geçmişin ama önemli olan birlikte nasıl şekil vereceğimiz. Kolay değil iki yabancı, bir gün gelecek herkesten daha tanıdık olacağız. İşte o günler için şimdiden söylüyorum, sabırlı ol!

Ben nadasa bıraktım yüreğimi uzun süredir. Temizledim, arındırdım, sildim. Ard arda aşklar yaşayanlardan olmadım çünkü sevdim. Sevdiklerim de değerliydi elbette! Bir gecelik sevişmelere bedenimi, bir gecelik sevmelere yüreğimi vermedim. Kendimi korudum, değerli kıldım, süsledim.

Ondandır bir sevdanın ardından koşarak bir başkasına gitmeyişim. Ondandır uzun süre, bitirdiklerimi hazmetmek için bekleyişim.

Bil ki artık hazırım! Dilediğin zaman gelebilirsin çünkü ben seni dileğim gibi sevebilecek kadar özgürüm. “Ben geldim” de sadece, ben gerisini anlarım, elimi uzatır gönlünü severim. Sen gel yeter ki!

Candan Ünal