“Evlilik aşkı öldürür!” Bu cümle herkesin diline pelesenk olmuş ve bir biçimde doğruluğu içten içe onaylanmıştır. Oysa gerçek farklıdır!

Evlilik Aşkı Öldürür mü?
Eğer ilişki lezzetli ve gösterişli bir akşam yemeği olsaydı, aşk sadece ordövr tabağı olurdu. Elbette aşkı nasıl algıladığınız, aşktan ne anladığınız, aşkın sizin için ne ifade ettiği de önemlidir.

Ancak genel geçer kurallarda aşk, yüreğinizi yerinden fırlatacak kadar heyecanlandıran, karşınızdaki kişiye karşı büyük bir tutku yaşamanızı sağlayan, gözün kör olduğu ve kendinizi pembe bulutların üstünde hissettiğiniz bir süreçtir.

Evlilik, aşkı öldürür elbette ancak şu noktayı gözden kaçırmayın; evlenmeseniz de, aşk ölecektir! Kimse ömrü boyunca ilk gün olduğu gibi aşık kalamaz çünkü kalbiniz, aklınız, dalağınız, böbreğiniz ve diğer bütün organlarınız bu kadar uzun ve sürekli adrenaline maruz kalabilecek fizyolojik yapıya sahip değillerdir. Yani aşk; ister evlenin, ister evlenmeyin geçecektir.

Peki geriye ne kalacak? Eğer siz, birbirinizi tamamlayan ve kendi kişiliğinizi tamamlayabilmiş bireylerseniz; ilişkilerin birlikte büyüyebildiğine, birlikte yürünen yolarda çekilen sıkıntının azaldığına inanan bir çiftseniz; sevgi gibi büyük ve değerli bir hediyeye sahip olacaksınız.

İşte o sevgi; sizi son nefesinize kadar bırakmadan yanınızda olacaktır. Evlenseniz de, evlenmeseniz de, birbirini seven ve hayat yolunda el ele yürümeyi seçen bir çift olabilirseniz, sevgi size bahşedilmiş bir hediye olarak kalacaktır.

Sonuçta; evliliğin aşkı öldürdüğünü söylemek yalan olmaz. Cümlenin devamına “ama” ekini koymayı unutmamak gerekir.

Siz ister evlenin, ister evlenmeyin, aşk zaten ölecek. Elinizde kalacak olan, şu muhteşem akşam yemeğinin en gösterişli tabağı olan ana yemektir. Onu ne kadar soğutmadan, ağzınızı yakmadan, tuzunu ve baharatını doğru ayarlayarak ve keyifle yiyebilirseniz, o derece damağınızda lezzeti ve karnınızın tokluğu ile kalkarsınız sofradan.

Bu mönüde tatlı yok mu derseniz, yatak odasına bir göz atın derim!

Candan Ünal