Araştırma yapmadan duramayan bilim adamları, evlenip bir kadına bağlı kalmaktan kaçınan erkeklerde bu korkuyla ilgili özel bir gen olduğunu keşfettiler. Sizin erkek arkadışınızda da bu gen olduğundan şüpheleniyorsanız, "Eyvah, mahvoldum" diye düşünmenize gerek yok. Çünkü kulağa çok korukunç gelse de aslında ortada kötü bir tablo yok.

Evlilik geni olmayan erkekler

Mad Men’in yıldızı Jon Hamm, geçtiğimiz yıl verdiğii bir röportajda uzun zaman birlikte olduğu kız arkadaşının hayatının aşkı olduğunu söylemiş ve hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Ama bu açıklamanın hemen ardından kendisinde evlilik çipinin olmadığını söyleyip bizi daha da çok şaşırtmıştı. Hamm, bu kouyu espirili bir şekilde dile getirmiş olduğunu düşünse de, bu tür söylemleri farklı şekillerde pek çok erkekden duyduk. Peki acaba bunun tek sebebi, sol yüzük parmaklarına evililik yüzüğü takmaktan korkup yan çizmek değil mi?

İsveç’te bulunan Korolinska Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre; belkide değil! Araştırmayı yapan uzmanlar, evliliğe karşı olan erkeklerde değişken bir gen olduğunu ortaya çıkardı. Yazar ve biyolog Hasse Walum’a göre bu genle doğan erkeklerü, diğerlerine kıyasla evlilik düşüncesinden çok daha uzak. Her beş erkekden birinin bu gene sahip olması ise belki bir teselli hediyesi olabilir. Hiç olmazsa beş erkekden dördü evliliğe sıcak bakıyor düşüncesiyle kendimizi teselli edebiliriz.

Korkuya kapılmanıza gerek yok!

Böyle bir araştırmayı öğrendikten sonra, erkek arkadaşınıza hemen genetik test yaptırmak isteyebilirsiniz. Ama yine de uzmanlar basit bir DNA diziliminden daha önemli şeyler olduğu üzerinde duruyor. Londra’da Psikiyastri Enstitüsü’nde davranış genetiği uzmanı olan Robert Plomin, genetiğin aramızdaki farkın sadece yarısını açıkladığını öne sürüyor. Geri kalan ise ya çevremiz tarafından şekilleniyor yada anne babalarımız tarafından nasıl yetiştirildiğimiz bunu belirliyor.

Örneğin sevgilinizde o genden olmadığı halde annesi ve babası boşanmışsa ve çoğu arkadaşı bekarsa, annesi ve babası hala birlikte olan ve çoğu arkadaşı ciddi bir ilişki içinde olan erkeklere kıyasla evlilik konusunda daha az istekli olacaktır. Diğer taraftan, ilişki uzmanı ve A.Ş.K: Aşk stiliniz ne işe yarar(L.O.V.E: Putting Your Love Styles to Work for You) kitabının yazarı Les Parrott, erkek arkadaşınız hiç hoş olmayan bu gene sahip olsa da, önünde uzun yıllardır devam eden bir ilişki örneği olduğu takdirde sizinle bir gün evlenmek konusunda istekli olacağını söylüyor.