İyi bir aşk evlilikle mi devam etmeli? İyi bir aşık olmak, iyi bir eş olmak anlamına gelir mi?


Her Aşkın Devamı Evlilik mi?
Hayat hepimize farklı sorumluluklar yüklüyor ve hepsinde başarılı olmamız pek mümkün görünmüyor. Üstümüze aldığımız sıfatlar, bizi tanımlamıyor ama görevimizi belli ediyor.

İyi bir sevgili olabilir ancak iyi bir eş olamazsınız. İyi bir dost olabilirsiniz ancak iyi bir evlat olamazsınız. İyi bir anne olabilir ancak iyi bir sevgili olmazsınız. Bu kavramları iyi değerlendirmek gerekir.

İlişkiler de benzer sıfatları taşırlar. Aşk dolu bir ilişki, evliliğe gittiğinde tahmin ettiğiniz kadar mutluluk verici olmayabilir. İlişkinizin hangi yönlerinin güçlü olduğunu belirleyin.

Evlilik, bir çeşit ortaklıktır ve bu ortaklık, ömrün sonuna kadar devam edebilmek fikriyle başlamıştır. Ancak ilişkinin dengesi bu uzun soluklu yarışa dayanamayacak kadar hassas olabilir.

Sevdiğiniz kişi, gerçekten iyi bir eş adayı mıdır diye düşünmelisiniz. Eş olmak, ebeveyn olmak farklı özellikler gerektirir.

Öncelikle kendinizden yola çıkın. Siz, iyi bir sevgili misiniz? Bu özelliğiniz, sizi iyi bir eş yapar mı? Evlilik kurumunun nasıl olduğunu hayal ediyorsunuz? Bu hayalinizle, evlilik gerçeği aynı mı?

Sorgulamaya kendinizden başlayın ve yaşam ortağınızı da bu soruların içinde düşünün. Onunla bir ömür geçireceksiniz veya şöyle söyleyeyim; bir ömür geçirebilecek misiniz?

Aşkın büyülü dünyasında, herkes evliliğin hayali kurabilir ama bu hayalden çıkıp, gerçekten ikinizin bu ortaklığa uygun olup olmadığınıza bakabilmeniz gerekir.

Evlilik büyük bir sorumluluktur ve bu sorumluluğu almadan önce iyi düşünmeniz gerekir.

Candan Ünal