ABD'de orta seviyeli fiyat segmentinde gelinlik pazarında lider olan Oleg Cassini, Türkiye'ye ek koleksiyon getirecek. Markanın Yönetim Kurulu Başkanı Zelenko, "Fiyat aralığımız 500-3 bin TL idi. Pahalısı sorulunca 7 bin liraya kadar çıkan modeller getirme kararı aldık" dedi.

Rus bir diplomat ve İtalyan bir kontesin oğlu olarak Paris'te dünyaya gelen, Marilyn Monroe, Natalie Wood, Grace Kelly gibi efsanevi Hollywood starlarını giydiren ünlü tasarımcı Oleg Cassini'nin adını taşıyan yarım asırlık marka, Türkiye'de ilk mağazasını 1.5 yıl önce Forum İstanbul'da açtı. Günümüzde Rene Zellweger, Taylor Swift gibi starların kırmızı halıdaki tercihi olan, gelinlik veabiyede ABD'nin bir numaralı markası haline gelen Oleg Cassini'nin Yönetim Kurulu Başkanı Jeff Zelenko, Türkiye'de de pazarın yüzde 25'ine hakim olmayı hedeflediklerini söyledi. Zelenko ile gelinlik sektörü ve planları hakkında konuştuk.

'PAZAR ÖZEL DİKİMDEN HAZIRA DOĞRU KAYIYOR'
ABD'de pazar payınız yüzde 35. Türkiye'degelinlik sektöründe müthiş bir rekabet var. İki ülkeyi kıyasladığınızda ne fark görüyorsunuz?
Tüm pazarda yüzde 35. Orta seviyedeki kendi fiyat segmentimizde yüzde 50'ye hakimiz. Oleg Cassini'yi Türkiye'ye ABD'nin en büyük gelinlik perakende zinciri David's Bridal'ın üretici ortakları getirdi. Çünkü burada inanılmaz bir potansiyel var. İstanbul'da yılda 100 bin evlilik oluyor. Bu rakam Las Vegas'tan bile fazla. ABD'den farkı ise Türkiye'de gelinlik sektörünün çok organize olması. Ayrıca ABD'de çoğu ürün ithal. Türkiye'de çok kuvvetli bir üretim de var. Fakat burada da dikim gittikçe azalıyor. Pazar hazır gelinliğe kayıyor.

Bağdat Caddesi ve Cevahir AVM'de de mağaza açtınız. Hızlı büyüdüğünüz Türkiye'de ilk 1.5 yılın performansı nasıl?
Üçüncü mağazayı planladığımızdan erken açtık. Türkiye bizi hızlı kabul etti. Daha çok orta gelir grubuna odaklandık; ancak düşük fiyatlı gelinliklerin çok tercih edilmediği söylenebilir. Genelde müşterilerimiz daha pahalı ve gösterişli modellere yöneliyorlar. Bir grup müşteri de daha yüksek fiyat ve değerde gelinlik arayışında. Bu yüzden Haziran 2012'den itibaren Oleg Cassini Limited Edition adında yeni bir koleksiyonla fiyat aralığını genişletiyoruz. Normalde fiyatlarımız 500-3 bin TL arasında. Yeni koleksiyonda 3 bin 500-7 bin TL aralığında gelinlikler var. Talep bu yönde olunca pahalısını da getirmeye karar verdik.

12 MAĞAZA VE 25 BİN GELİNLİK SATMAYI HEDEFLEDİ
Türkiye'de perakende açısından gelinlik sektörü ne durumda? Söylediğim gibi diktirme gelinliğe olan ilgi hızlı bir şekilde hazır ürüne doğru kayıyor. Ancak yine de işin hakimi 'aile tipi gelinlikçi' denebilecek mağaza ve üreticiler. Bunlar pazarın yüzde 80'ini oluşturuyor. Oleg Cassini olarak mağazacılıkta, bu işin perakendesi konusunda kendimize güveniyoruz. Pazara girdiğimiz ilk yıl tek mağazayla bin 100 gelinlik, 3 binden fazla abiye sattık. Bu rakamlar gerçekten çok fazla. Gelecek 10 yıl için hedefimiz 12 mağaza ve 25 bin gelinlik satışı.

DÜĞÜN KONSEPTLİ MAĞAZACILIK PLANI
Türk modacı ve perakendecilerle işbirliği yapacak mısınız? Türkiye'de çok kuvvetli isim ve markalar var. Bu, gelecek için düşündüğümüz bir şey. Aslında, tüm düğün ihtiyaçlarının tek mağazadan karşılanabileceği, davetiyeden balayına kadar pek çok hizmeti dışarıdan alarak çalışacak bir sistem üzerinde düşünüyoruz.

TÜRKİYE'DE ÜRETİM YAPACAK
Üretiminiz Uzakdoğu'da. Türkiye'ye kaydırmayı düşünür müsünüz? İstanbul'daki 3 mağazanın ardından, aralık ve şubat aylarında Ankara ile Bursa'da da mağaza açacağız. Türkiye'de pazarın yüzde 20-25'ini hedefliyoruz. Büyümeye paralel olarak zamandan kazanmak için gelecekte Türkiye'de üretime geçmeyi planlıyoruz. Fabrika satın alarak ya da ortaklık kurarak olabilir. Türkiye'de üretim Uzakdoğu'dan pahalı ama bizim için kilit kelime zaman. Bu sayede en az 2-3 ay kazanmış oluruz.

Habertürk