Bir an, sadece bir an yüreğime bıçak gibi saplandı geçmişim. Seninle geçen o uzun yılları düşündüm ve pişman oldum ama sadece bir an!


Silinmiyor Geçmişimden Gözlerin
Sonra kendime geldim ve teşekkür ettim sana, hiç duymayacağın ve bir gün yüz yüze gelsek bile asla söylemeyeceğim bir teşekkür ettim içimden.

Şimdi her kim olduysam iyi kötü, senin izin duruyor orta yerinde ruhumun. Ne acı ki; silinmiyor, gitmiyor ama pişman değilim. Şimdi burada duran, şu aynaya bakan gözlerimi seviyorum. Belki de başka şansım yoktur, sevmesem ne olacak, zamanı geri döndüremem değil mi?

Başka bir hayatı seçebilirdim aslında. Tanrı bana o şansı da verdi üstelik, ben nedense o yolda gitmedim. Nedense demek tuhaf tabii, nedeni sendin!

Şairin dediği gibi bahçesinde ebruli hanımeli açan bir evde, şimdi kim bilir kaç yaşında olmuş çocuğum veya çocuklarımla, alıştığım ve sevdiğim bir eşle hayatımı devam ettiriyor olabilirdim. Ancak işin tuhaf tarafı, seninle bile bu hayali kurmadım ben. Seni bu resmin içine koymadım.

Pişman değilim ama daha az yorulacağım bir hayat seçebilirdim. Kaderini kendi çizer insan derler ya, doğru! Ben ellerimle çizdim ama herkes gibi, çizdiğimin farkında değildim.

Yaşlandıkça anlıyorum nasıl boşa harcadığımı bir ömrü, ömrümü. Nerdeyse 40 yılı öyle böyle devirmişim işte! Hep savaşarak, uğraşarak, didişerek, aşık olarak, severek, sevilerek, düşerek, kalkarak, yenilerek ve yine kalkıp, yine yenilerek ama hiç bıkmadan, usanmadan geçirmişim.

Ne yapayım, öyle öğretti babam! Dik dur dedi, kimsenin sırtına binme, kimseyi sırtına alma. Onurun için yaşa, kendini de adını da yere koyma. Sigara içme, kumar oynama, uyuşturucuya bulaşma dedi. Çalış ve dürüst ol, adam vursan gel söyle, yalandan medet umma dedi.

Söylediklerinin neredeyse hepsini dinledim. Ama namerdi sevme dememişti! Eh bende daha önce hiç namert görmemiştim, sevdim!

Pişman mıyım? Hayır ama daha kolay bir hayatı seçebilirdim çünkü geçmişimin orta yerinde duruyor gözlerin ve ne yapsam gitmiyorsun. Her seferinde seçimlerimi hatırlatıyor bana namert gözlerin. Sana diyecek lafım yok, kendime bile susuyor sözlerim…

Candan Ünal