En fazla ne kadar sevebilirsin kalbim? Dünyayı karşına alarak, tüm cehaletinle en fazla ne kadar sevebilirsin? Bu inadına rağmen….

Ne Kadar Sevebilirsin?
Ah cahil ve cesur kalbim, kendini ne sanıyorsun? Ne kadar sevebileceğini sanıyorsun? Vücudumun içinde bir organsın sonuçta, aklım sana emir vermese ne kadar sevebilirsin? Bu başına buyruk tavırlarına izin veriyorsa mantığım, bil ki; sana olan zaafındandır.

Çok aç olduğunu düşün mesela. Birkaç gün hiç yemek yemediğini hayal et. Ardından bir ziyafet sofrasının başına otur. Ne kadar yiyebilirsin? Birkaç tabak, ne kadar zorlarsan zorla kendini midenin alacağı kadar; sonra? Sonrası doyarsın!

Sen küçücük kalp halinle, yıllardır sevmeye aç olsan da birini, ne kadar sevebilirsin yahu? Bu ne efelik?Gençliğini düşünsene! Hani şu çok sevdiğin zamanlarını, üstelik daha cahildin o zamanlar; ne kadar sevebildin?

Çok! Biliyorum……

O çok sevdiğin yıllarda ki; henüz bu kadar kırılmamış ve kirlenmemiştin, ne kadar izin verdilerse o kadar sevebildin. Yalan mı?

Seneler geçti, sevdalar gördün, ihanetler, acılar, sancılar yaşadın. Günler, aylar, yıllar su gibi aktı; bu yaşa nasıl geldiğini anlamadın.

Kırıldın, yıprandın, törpülendin, rendelendin, kanadın… Yara bere içinde kaldın… Herkesi sevmeyi denedin, olmadı. Öğrendin! Öğrendikçe değiştin. Değiştikçe vazgeçtin…

Şimdi tüm gücünle sevmek istiyorsun, anlıyorum ama artık sen de midem gibisin. Sadece yerin olduğu kadar sevebilirsin….

Candan Ünal