Gençlerin kaybına dayanamayacakları eşyalarda, cep telefonu evlilik yüzüğünü geçti.İnternette cep telefonu satışı yapan 7mobile.de adlı bir site 18-34 yaşları arasında bin kişiyle, en değer verdikleri ve kaybettiklerinde en fazla üzülecekleri eşyalar konusunda bir anket yaptı. Anket sonucunda yüzde 23,4'lük bir oranla cüzdan birinci sırada geldi. Bunu yüzde 21,4 ile cep telefonu izliyor. Anket sonucuna göre cep telefonunun insanlar için özel eşyalardan bile daha önemli olması dikkat çekti. Nitekim evlilik yüzüğünün kaybolmasına üzüleceğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 7,7 çıktı.

Cep telefonunun ardından anahtarlar (yüzde 12,3), dizüstü bilgisayar (yüzde 12,2), kimlik ya da ehliyet gibi belgeler (yüzde 12,2), gözlük (yüzde 8,1) ve MP3 çalar (yüzde 2,8) geldi.

Yaş ilerledikçe tercihler değişiyor
Araştırma sonucuna göre, cep telefonları özellikle gençler için çok önemli. Yaş ilerledikçe Almanlar için cep telefonu daha az öneme sahip oluyor. 35 yaş üstü Almanlar için belgeler, cüzdan ve gözlük önem sırasına göre daha üst sıralarda yer alıyor.

7mobile.de adlı sitenin yöneticisi Thorsten Piontek, "Özellikle genç Almanlar için cep telefonsuz bir hayat düşünülemez. Tüm önemli telefon numaraları ve fotoğraflar cep telefonuna kaydediliyor. Ayrıca akıllı telefonlar adeta birer 'cepteki sosyal hayat' konumundalar çünkü Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri internet bağlantısı sayesinde sürekli ve her yerde ulaşılabilir durumda" diyor.