Adam, çok güzel bir kadına aşık olmuştur, ancak o kadını en yakın arkadaşı sevmektedir. Adam arkadaşına yardım eder... Genç kadını etkilemesi için şiirler, mektuplar yazar, arkadaşı adına. Kadın aslında bu şiirleri, mektupları yazana aşıktır, karşısında gördüğü kişiye değil.

Yukarıdaki kısa senaryo, aslında Türk ve dünya sinemasının en çok işlediği, klasik ama hiç bir zaman etkisini kaybetmeyen öykülerinden biridir. Tabii zaman değişiyor, ilişkiler de değişiyor. Yüksek duvarların ardından mektup atmak, kağıtların ucunu yakmak çok eskilerde kaldı. Artık teknolojinin insanoğluna sağladığı imkanlardan yararlanıyoruz. Ama aşk ve romantizm her zaman baki... Karşımızdakini etkilemenin yolu yine yüreği titretmekten, beyni okşamaktan geçiyor.

Teknolojinin ilişki dünyamıza getirdiği en son yenilik ise mobil arkadaşlık uygulaması. Son dönemlerde herkesin dilinde... 1 ayda 60 bin kişi tarafından indirilen, Türkiye'nin ilk mobil arkadaşlık uygulaması Tolki sayesinde 5 dakikada artık yeni bir arkadaşla tanışabiliyor, hatta yeni bir aşka yelken açabiliyorsunuz. Özellikle gençler arasında hızla yayılan bu uygulama için iPhone'unuzdan App Store'a girin, Tolki uygulamasını indirin, nasıl insanlardan hoşlandığınızı işaretleyin, yakınınızdaki, size uygun insanlarla tanışın ve sohbete başlayın... Ancak 5 dakikada karşınızdaki kişiyi etkilemek, ilgisini çekmek zorundasınız. Bunun için kalbe dokunan kelimeleriniz, cümleleriniz olmalı. İlk yazışma, ilk görüşte aşk gibidir. Yazının büyüsü, çoğu kez görünüşün bile önüne geçebilir. Siz şimdi ilk cümlelerinizi düşünedurun ve Tolki'nin ilk yazışmalarınızda nelere dikkat etmeniz ve sevgiliniz olmasını istediğiniz kişiyle nasıl konuşmanız gerektiği ile ilgili size ışık tutacak önerilerini bir kenara not edin.

İlk yazışmanın püf noktaları:
"İlk cümleniz "merhaba, nasılsın" kelimelerinin ötesinde olsun. Sevdiğiniz bir şiirden, bir kitaptan ya da bir sinema filminden bahsederek sohbet kurabilirsiniz.
Mesajınızı yazarken imla kurallarına özen gösterin. Unutmayın, "de" ve "da"nın ayrı yazılması gerektiği yerlerde bitişik olması bazen sizin hakkınızda bir ön yargı oluşturabilir.
Esprili olun, ama aşırıya kaçmayın. Esprileriniz dozunda ve seviyeli olmalı.
Dış görünüşü hakkında espri yapmayın. İlk yazışmada bu hiç hoş karşılanmayacaktır.
Mesajlarınız için onun profilindeki detaylardan faydalanabilirsiniz.
Daha ilk konuşmanızda cinsellikten bahsetmeyin. Unutmayın, cinsellikle ilgili konular karşınızdaki kişinin sizi hemen engellemesine neden olabilir.
Onu merak ettiğinizi küçük detaylarla hissettirebilirsiniz. Ama asla ısrarcı olmayın.
İlk yazışmada özel, kişisel konulara girmeyin.
Hobileriyle ilgili konuşabilirsiniz. Siz de profilinizde hobilerinizden ne kadar çok bahsederseniz karşı tarafın sohbet açması için o kadar çok konu vermiş olursunuz.
Yüzünüzün net görüldüğü, gülümsediğiniz fotoğrafların profilinizde yer alması karşı tarafta pozitif etki yaratabilir. Tolki'de tek fotoğrafla sınırlı olmadığınızı da hatırlatalım.
Unutmayın Tolki'de sesli mesaj da gönderebilirsiniz. Etkileyici bir ses tonuyla anlamlı bir sesli mesaj sizin hakkınızda olumlu bir etki yaratabilir."

Siz de bu noktalara dikkat ederek, fotoğrafından hoşlandığınız kişiyle sohbet edebilir, hatta 5 dakikada aşkı bulabilirsiniz.

Türkiye'nin ilk mobil arkadaşlık uygulaması Tolki'ye üye olmak için uzun formlar doldurmanız gerekmiyor, üyelik bir dakika bile sürmüyor. Tolki, siz üye olduktan sonra yakınınızda kimlerin online olduğunu araştırıyor ve bu kişiler arasında sizin tercihlerinize uygun üyeyi belirliyor. Karşınıza çıkan bu kişiyle 5 dakikalık sohbet hakkınız bulunuyor. Eğer onu kendinize uygun görmediyseniz engelleme ve hemen o civardan yeni birisiyle daha konuşma fırsatına sahipsiniz.