Tuhaf bir sessizlik hali… Çıt çıkmıyor… Sanki biraz önce şurada, tam kalbimin orta yerinde şenlik yoktu. Biraz önceydi oysa, en fazla üç beş saat geçmiş olmalı….


Tuhaf Bir Ayrılık….
Başımı yastığa koyduğumda gündüzdü, perdenin arasından sızan güneş gözüme girmesin diye sırtımı dönüp uyumuştum. Sonra uyandım ve her yer karanlıktı.. Duvarda asılı duran saate ilişti gözüm, gece yarısını geçmişti… Acaba hala aynı günde miydim?

Çok uzun bir uykuya dalmış olmayı dilerdim aslında, şimdi şu perdeyi aralasam ve dışarıda her şey değişmiş olsa dedim. Yüzyıllar geçmiş olsa üstünden mesela, “7 Uyuyanlar” gibi…. Ama değildi! Kendimi bir bilim kurgu filminin ortasında bulma isteğimin tek sebebi yüreğimi kavuran şu acıdan kurtulmak aslında…

Neler olduğunu düşünemiyorum, hala uykuyla uyanıklık arasında bir yerdeyim. Başımdaki ağrıdan düşüncelerimi göremiyorum. Gözlerim acıyor üstelik, zor aralanıyor. Aynaya baktım! Bu ben olamam! Ağlayarak uyuyunca gözler çok şişiyor demek… Hem acıyor, hem açılmıyor….

Şundan birkaç saat önceydi herhalde, şu kapıdan girdi, özenle hazırladığım sofraya göz ucuyla baktı, başını önüne eğdi. Utanmıştı sanırım, sadece o an anlayamadım. Kalbimde havai fişekler patlıyordu. Saçım, makyajım, üstüm, başım, harika görünüyordum. Sevinçle koşup boynuna sarıldım. “Doğum günün kutlu olsun sevdiğim ve hep seveceğim tek adam!” dedim.

Buz gibiydi, sarılmadı bile.. “Ben gidiyorum” dedi. Nereye? Nereye gidiyorsun? Doğum günün bugün.. Hiçbir şey yoktu, ne oldu? Sorularım ağzımdan çıkmadı mı, çıktı da o mu cevap vermedi? Oraları hatırlamıyorum! Sadece “böyle olmuyor, yürümüyor, üzgünüm, yapamıyorum, beni affet” dedi ve gitti….

Cama gittim, arabaya binişini izledim. Yan koltukta oturan mini etekli kadının siyah naylon çoraplı bacağını gördüm sadece. Yüzünü ve başka hiçbir şeyi görmedim. Arabayla uzaklaştılar, camın kenarında öylece kaldım. Masada yanan mumları üfledim. Sofraya baktım. Gidip yattım ve o zaman döküldü yaşlar gözümden.

Tuhaf bir sessizlik hali… Kalbimde şundan 3-5 saat önce panayır kurmuş, elinde balonlar ve pamuk helvayla dolaşan aşk; şimdi lunaparkın bütün ışıklarını söndürmüş, konfetileri boşlukta patlatmış ve yere düşüşlerini seyretmiş gibi…

Tuhaf bir sessizlik hali… Çıt çıkmıyor… Sanki biraz önce şurada, tam kalbimin orta yerinde şenlik yoktu. Biraz önceydi oysa, en fazla üç beş saat geçmiş olmalı…. Belki de 3-5 asır…..

Candan Ünal