Bir hayale inanıyorsun diyorlar. Belki haklılar ama kim bana yaşam denilen şu yolculuğun da bir hayalden ibaret olmadığını ispat edebilir ki?


Kader Ne Yapsın?
Bütün anlattıklarımı yaşadığımı düşünüyorlar, basitleştiriyorlar ömrümü; gülümsüyorum. Sıradan seks düşlerinde kaybetmediğim özümle duyuruyorum oysa sesimi cümlelerimde, anlamıyorlar; uzaklaşıyorum.

Köşelerime, sertliğime ve inatçılığıma kızıyorlar ama erdemlerin karşısında da ceket ilikliyorlar tezatlıklarıyla; seyrediyorum.

Bildiklerimi, eskiyene ve kuralları değişene kadar savunduğum için geri kafalılıkla suçluyorlar. Ben böyle olduğum için onarlın özgür davranabildikleri bir dünya olduğunu fark etmiyorlar; susuyorum.

Kendilerini aşktan uzak tutarak gerçekçi, sevgiye inanmayarak mantıklı görüyorlar; gülümsüyorum.“Aşkın olmadığı bir dünyayı düşünebiliyor musunuz?” diyorum. Dilleri lal oluyor veya mantığımı çöpe atmadan doludizgin sevmeme şaşkınlıkla bakıyorlar; duraksıyorum.

Ömrün kısalığından dem vurup, yaşamın boşluğundan bahsedip, umarsızca bir hayata koşarken ne kadar çeliştiklerini fark etmiyorlar; anlayamıyorum.

En çok kadın yanımı sakınıyorum. Sakınmak için saklıyorum. Görmediklerini anlayamıyorlar. Sadece gözleriyle bakmaya alışmışlar, kalplerinin pusulasıyla yol bulamıyorlar; acıyorum.

Hiçbir şey yapmadan, kendilerine veya bir başkasına bir şey katmadan öylesine yaşıyorlar. Nefes almayı hayat zannediyorlar, anlamsızlıklarını fark etmiyorlar; üzülüyorum.

Yetmez gibi, bir de aşkı kötülüyorlar; sinirleniyorum!

Bre cahiller, yüreğinizin üzerini bağlayan nasır, gözünüzü de kapadıysa, aşk ne yapsın? Kaybettiyseniz özünüzü gündelik zevkler uğruna, sevgi ne yapsın? Tek tuğla koymadığınız ömrünüze mucize bekliyorsanız, kader size ne yapsın?

Candan Ünal