1930'lu yıllar... Ekonomik buhranın dünyayı sarstığı 1929'un sonrası...

Kadınlar artık daha bilinçli ve daha sosyal olmak için mücadeleler veriyor. Kadın- erkek eşitliği konusunda seminerler düzenleniyor ve kadın cemiyetlerinin(dernek) sayısı artıyor. Bunlardan bir tanesi de Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde kurulan "Confederation of Women's Society" adlı cemiyet. Bu cemiyet kadınlar hakkında yayınladığı bültenlerle dikkat çekiyor. 1930 yılında bu cemiyetin başkanı Madam Jackson(sağdaki resim. Biraz mutsuz görünüyor!) tüm kadınlar için bir beyanname(yazılı bildiri) yayınlıyor ve eğer kadınlar bu 10 kuralı uygularsa mutlu olacağını açıklıyor. Bu bildiri tüm dünyada da ilgi çekiyor. Bildirinin başlığı ise "Mesut Olmanın 10 Şartı". O zamanlar internet yok! Sadece gazetelerde yayınlanabiliyor.

Kadınları mutlu edecek 10 kural
1- Kocanıza, tanıdığı kadınlar hakkında suçlamada bulunmayın. Söyledikleri hakkında şüphe duyup araştırmaya kalkmayın. Her kadının sevilecek bir tarafı vardır. Bu nedenle kocanız sizde kusur değil güzellik görür. En iyisi tanıştığınız kadınların güzelliğine ve çirkinliğine kocanızın dikkatini çekmemektir.

2- Kocanız evde iken, evde yapacağınız işler için kocanızı rahatsız etmeyin.

3- Daime güleryüzlü ve neşeli olun.

4- Kocanıza oldukça zeki, kuvvetli ve cesur olduğunu her fırsatta söyleyin.

5- Kocanızı sevin ve daima sevginizi gösterin, fakat sulu ve yapışkan olmayın.

6- Kocanızın her ay size verdiği parayı idareli kullanın. Sağa sola borç yapmayın.

7- Evin ihtiyaçlarını karşılarken bakkala, manava, kasaba para vermeyerek o para ile kendinize elbise yaptırmak gibi davranışlarda bulunmayın.

8- Her konu hakkında kocanızın fikrini alın.

9- Kocanızla haftada 2 gece dışarıya çıkın. Diğer gecelerde ise kocanızın evde rahat etmesine dikkat edin.

10- Kayınvalidenizin ve annenizin özellikle Pazar günleri evinize gelmesi için gayret gösterin. Zira, iki valide de kocanızla aranızı açmaya meyillidir.

1930'lı yıllarda kadını mutlu edecek 10 altın formül bu. Şimdiye göre bazı maddeler kadınları rahatsız edecek türden ama bazı maddeler bugün için hala geçerli gibi görünüyor.

Bu beyanname ile günümüzün altın formüllerini karşılaştırmak size kalmış.