Neler gördük şu hayatta, neler geçti başımızdan, yine de yıkılmadık. Bunu da öyle gururla falan söylemiyorum, zaten yıkılmamamız gerekiyor, doğru olan bu!


Öğreneceksin Hayatı
Ne kadar dert ve acı çıkarsa karşına, ne kadar çok düşersen düş, yeniden kalkacaksın. Kalkacaksın ve çabalayacaksın! Yoksa sürünür durursun kendi çıkmazlarında.

aran da olsa, yatın katın da olsa; hiçbiri sevgisizliği ve yalnızlığı satın alamazlar. İyi dostların olacak, sen de iyi dost olacaksın. Doğru insanları seveceksin, sen de sevildiğinde doğru insan olacaksın.

Bunlar lüks değil, özel değil, hepimizin olması gereken! Düşebiliriz, hayat bu! Parasız kalabiliriz, evsiz kalabiliriz, yalnız kalabiliriz, aç kalabiliriz, işimizi veya eşimizi kaybedebiliriz ama bir tek kendimizi kaybetmemeliyiz.

En çok kendimize tutunacak dalımız olmalı, kendi içimizde ağaç gibi dallarımızı büyütmeliyiz. Bunlar özel işler değil üstelik, zaten böyle olmalı…

İnsanın varlığı gelişmek, değişmek, büyümek üzerineyse eğer, değişeceksin. Büyüyeceksin mutlaka, büyümezsen, sen de kendi cehenneminde, kendi dersinle sürüneceksin.

İyi olmak, doğru olmak, düzgün olmak zor iştir; hatta kötü olmaktan daha zordur. Ama olacaksın! Ne kadar canın acıdığı önemli olmayacak veya kaç kere terk edildiğin, sen düzgün seveceksin.

Gereksiz kaprislerle sevdiğini, saçma kıskançlıklarla sevgini tüketmeyeceksin. Sevmekse konu, kemiklerine, iliklerine kadar seveceksin. Kimin ne yaptığına bakmadan seveceksin. Dostluksa, kanına kadar paylaşıp bölüşeceksin.

Ancak kendini enayi yerine de koymayacaksın elbette, herkese karşı bir limitin olacak, sevdiklerine o limiti vereceksin. Yanlışları, hataları da olur insanların, affetmeyi bileceksin ama hep aynı yerde düşüp kanatıyorsan ellerini, artık bunu da göreceksin.

Sen düzgün olacaksın, sen doğru olacaksın. Sen yüreğinin el verdiği kadar çok seveceksin. Önce sen paylaşıp bölüşeceksin, sonra karşından isteyeceksin.

Madem geldin bu hayata, neyi öğrenmen gerekiyorsa, aslanlar gibi öğreneceksin. İnat edip direnirsen, sen de bir gün düşecek ve etrafında kimseyi göremeyeceksin.

Candan Ünal