Sanal alemde doğru insanı bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi mi? Sanal ortamlar çoğaldıkça, daha fazla insana ulaşabilir olduk ama artan alternatiflere rağmen, neden doğru insanı hala bulamadık?


Hiç şüphe yok ki; artık internet hayatımızın tam ortasında duruyor ve her noktada burnunu özelimize sokuyor. Ancak düşünmemiz gereken en önemli konu şu olmalı: Bunca imkan olmasına rağmen, neden hala doğru insanla karşılaşmadık?

Belki de artık doğru insan kalmamıştır. Hepimiz birbirimiz için doğru ve yanlış insanlarız, belki de artık güven ve huzurla yürünecek, ömür boyu sürecek ilişkiler bulmak bir masal kadar gerçek dışıdır.

Sanal alemde aradığımız ve bulduğumuz kişilerin temelde uygun olduğunu düşünsek bile, hangi sitede temizlik alışkanlıkları yazar? Ayrıca kim yoğurdum ekşi der?

Ancak işin bir de iyi yanından bakalım; bu siteler sayesinde normal şartlarda karşılaşmaları mümkün olmayan pek çok insanın buluşması gerçekleşebiliyor. Bu da bir yandan size doğru insanı bulmak için şans yaratırken, diğer yandan hep daha fazla alternatifiniz olduğu gerçeği yüzünden sizi karşınızdakileri çabuk harcamanıza neden oluyor.

Çöpçatan sitelerinden umudunu kesenler için, hobilerinin ve meraklarının olduğu konuların gruplarına dahil olmak daha iyi bir yöntem haline geliyor. Fotoğrafçılık grubu, caz sevenler grubu gibi gruplara üye olup, ortak beğenilere sahip kişiler arasında aşkı aramak da son zamanların favorileri arasında yer alıyor.

Hangi şartlar altında olursa olsun, karşınızdakinin bir yabancı olduğunu ve her söylediğine inanmamanız gerektiğini ve hayatınıza birini sokarken mutlaka iyi düşünüp hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Sanal ortamda yaşananların, dışarıdaki dünyadan bir farkı yok. Kendi hayatınıza baktığınızda ne görüyorsanız, sanal dünyada da benzerlerini bulacaksınız. İnsanlar ve olaylar sizin onarla verdiğiniz tepkilere göre şekillenir. Kendinizi gördüğünüz yer, hayata bakışınız, ömrünüzü nasıl geçireceğinizi belirler. Sanal ya da gerçek, sizin hayat hikayenizi sizden başkası yazmıyor…

Candan Ünal