Hep sana giden bir yol üzerinde yürüdüğümü sanıyordum. Hep sana benzeyen ve içinde sen olan hayatlar kurabileceğimi düşünüyordum.
Bir Pişmanlık Öyküsü
Bütün yaşadıklarımızı aklımda tutup kazırcasına, başka sevdaların üstünden bir rüzgar gibi gelip geçiyordum. Sen oluyordu fikrim, sen oluyordu nefesim; sanki sen bir yerlerde yeniden karşıma çıksan, hayat başka bir renge boyanacaktı.

Sonra nasıl olduysa, kader mi, melekler mi, şans mı, her ne girdiyse araya; geldin!

Geldiğinde deprem olacak sanıyordum. Yer yerinden oynayacak, aklımın ve kalbimin bütün hırçınlıkları sükunete erecek… Ama olmadı!

Gelmenden daha büyük şaşkınlık yarattı kalbimde, geldiğinde titremeyen yüreğim! Oysa benim gece yarısı düşlerim farklıydı.

Hayal kırıklığı bu! Koca bir yanılgı ve bütün geçmişimin üstüne çizgi çekme ihtiyacı! Kaybolan zamanların sızısı ve seni gözümde bu kadar büyütmüş olmanın düş kırıklığı…

Hani sen başka diyarların prensiydin de, gelip beni şu esir düştüğüm kaleden kurtaracaktın. Kale de yokmuş meğer, ben kendimi kilitlemişim zindanlara….

Ah! Aklımın sesini hiç duymayan kalbim, kim kumandasını senin eline verdi bütün bir ömrümün? Nereden düştüm kendi vicdansız ellerime böylesine?

Ne sen prensmişsin oysa, ne benim etrafımda tel örgüler varmış. Ne sen bu hikayenin baş kahramanıymışsın, ne bu hikaye bir aşk masalı olacak kadar değerliymiş.

Koca bir ömür, büyük bir yanılgıyla geçmiş, ne acı…

Şimdi gözümden akan yaşlara bakıp soruyorum: “Eskiden o büyük aşkın ardından ağlardın ya gözlerim, artık ortada o büyü de yok, şimdi neden ağlıyorsun?”

Kendimi yıllar önce bir zindana kapatıp, hapsolduğum kendi ömrümde, kendi ölümümü seyrettiğimin farkına varmamışım, belki de ona ağlıyorum….

Şimdi nerede bir tutsak görsem bana benzeyen, tutup kolundan çekmek istiyorum. O büyük yanılgıları aşk sananlara, geç olmadan çık şu masaldan demek istiyorum.

Candan Ünal