Pek çok çift ilişkileri bitmiş olmasına rağmen bitiremez. Kimi zaman sadece alışkanlık, kimi zaman yalnız kalma korkusu; sebep ne olursa olsun, bitmiş bir ilişkiyi devam ettirmeye uğraşmak, bir ölüyü canlandırmaya uğraşmak gibidir.


İlişkileri Bitirememek
Özellikle evli çiftlerin sıklıkla yaşadığı bu durumda, çocuklar genel olarak bahane edilir. Birlikte olmayan, hiçbir ortak paylaşımda bulunmayan çiftler, sadece adları aile olduğundan bir arada dururlar ve yaşamı birbirleri için daha çekilmez hale getirirler.

Aile olmak birlikte yaşamak ve paylaşmak anlamına gelir ancak bunu artık yapamıyor olmasına rağmen, hala evliliklerini farklı beklentiler, korkular ve istekler yüzünden sürdüren, çocuklarını bahane ederek onların sevgisiz bir ortamda büyümesine sebep olan ve mutsuzluklarını evlatlarına ister istemez yansıtan pek çok ebeveyn vardır.

Bu söylediklerim, evliliğinizden hemen vazgeçin, ilk sıkıntıya düştüğünüz yerde hemen bırakın anlamına gelmesin. Evliliğinizi kurtarmak için sonuna kadar mücadele edin ama bazen bittiğinde de bunu kabul edin.

Aynı durum ilişkiler için de geçerlidir. Manevi veya fiziksel şiddete maruz kalan pek çok kadın, hala ilişkisini devam ettirmeye içten içe isteklidir. Bunun altında yatan sebepleri iyi düşünmek, analiz etmek gerekir.

Kıskandığı için döven bir adamın kıskançlığını sevgisiyle birleştirmek, kendinize ve aynı zamanda karşınızdaki adama da yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Sizi aşağılayan, her ortamda gururunuzu inciten, fiziksel değilse bile sözle taciz eden birinin sizi sevdiği fikrine nereden ve nasıl kapılabilirsiniz?

Eğer ilişkinizde ciddi sorunlar var ve bir türlü çözülemiyorsa, verdiğiniz emeğe de, geçen günlerinize de yazık ediyorsunuz demektir. Hayatınızın neresinde durduğunuza, ne sitediğinize, ne aradığınıza bir bakın!

Unutmayın; neyi hak ettiğinize inanıyorsanız, onu yaşayacaksınız!

Candan Ünal