26042006173859 358 201888ote - Öteki kadından haberler

Öteki kadından haberler trans - Öteki kadından haberlerErkeğin uğruna "saçını süpürge eden", çocukları büyütüp ailenin yarı yükünü omuzlayan "yasal eş"in taş kalpli, yuva yıkıcı rakibi midir metres? Yoksa, yasak aşkı uğruna çok ağır faturalar ödeyen zavallı bir kadın mı? Genelde ikincisi... Aslında, nikahlı eşe taşınmaz gelen bu birlikteliğin tek suçlusu o değil!
Metres kelimesi size nasıl bir anlam ifade ediyor, hiç düşündünüz mü? Neden olduğu acıları bir an istediklerini elde etmeye çalışan, katı kalpli bir cadı mı, yoksa, sevgilisinin karısı evde oturmuş onun gömleklerini yıkar, çocuklarına bakarken, kendisi çılgın hafta sonu gezilerine çıkan veya elinde bir şişe şampanyayla, saten çarşaflar üzerine uzanmış, biraz egzotik, gösterişli bir kadın mı? Ya da karısının ve ailesinin oluşturduğu gerçek yaşamından, ona sadece birkaç saat ayırabilen erkeğini bekleyen, telefonun dibinde oturan, biraz acınacak, yalnız, zavallı bir kadın mı?

O kadar basit değil

Bu konudaki yaygın görüş, "yorgun, bezgin bir eş, iki farklı bir hayat yaşayan duyarsız katı bir erkek ve kötü kalpli, yuva yıkıcı bir öteki kadın"dır. Oysa durum, böyle bir aşk üçgeninin parçası olmuş herhangi birinin de söyleyeceği gibi, çoğu zaman bu denli basit değildir. Evlilik dışı ilişkiler istisnasız olarak acı verir insana. Bir evliliği yıkmak çok zordur; hele ortada çocuklar varsa. Sonunda kaybeden yasal eşse bazıları, başka bir kadın kocasıyla ilişkiye girdiği için, zaten en başından beri hatanın onda olduğunu söyleyecektir.

Aşkın bedeli

Metresler, gizli aşkları uğruna genellikle büyük bir bedel öderler. Bazıları için, aşkları, yalnızlık, kıskançlık ve suçluluk duygusuna değer, diğerleri, kullanıldıklarını, aldatıldıklarını düşünürler. Evli erkeklerin hepsi katı kalpli değildirler. Bazıları gerçekten aşık olurlar ve evliliklerinin sadece kağıtta kaldığını, eşleriyle aralarında her şeyin bitmiş olduğun ifade ederken doğruyu söylüyorlardır. Her iki halde de, metresin, daha önceden bir kadını aldatmış olan bir erkeğe karşı yine de güven duyması gerekir. Onu sevdiğine ilişkin söylediği sözleri olduğu gibi kabul etmek zorundadır ve asla kanıt beklememelidir. Erkeğin ise, aşkı adına yaptığı tek özveri, rahat bir vicdana sahip olmamaktır. Yuvasıyla ilgili olarak, çok ender özverilerde bulunur; yoksa oyunun kuralı bozulacaktır. O, ailesiyle birlikte sıcak ve mutlu günler geçirirken, sevgilisi onu evinden arayamaz bile. Erkeğinin, görevini bilen koca/baba rolünü, gerçekten sadece oynayıp oynamadığını, hiçbir zaman kesin olarak bilemeyecektir. Belki de evlilikten çok fazla şeyler bekliyoruz. Kulağımıza ne kadar romantik ve hoş gelse de "Ömür boyu sadakat, insan doğası için fazla aşırı" diye düşünülebilir mi? Bir üniversite araştırması sonuçlarına göre, 40 yaşlarına ulaştıklarında, erkeklerin yüzde 60'ı ve kadınların da yüzde 40'ı, eşlerini aldatmışlardır. Ayrıca, kadınların kocalarından boşanmalarının, listede birinci sırayı işgal eden nedeni de, sadakatsizlik değil. Birçok kadın, kocalarının başka bir ilişkiye girmesini anlayışla karşılamaya ve affetmeye hazırdır. Ya da sadece beklemeye ve aşk alevinin bir gün söneceğini umut etmeye...

Metresin "kalıbı" yok

Belirli bir metres tipi yoktur. Evli erkeklerle ilişkiye giren kadınların büyük çoğunluğunun, hemcinslerinden hiçbir farkı yoktur. Buna karşın, evliliğe ve çocuklara ilgi duymayan ve sevgilileriyle geçirdikleri birkaç saatin, duygusal gereksinimlerini doyurduğu tipler de vardır. Yasak aşk yaşıyor olmanın verdiği heyecandan hoşlananlar olduğu gibi, eş ve aile kavramlarını düşünmeden, sadece daha yaşlı birisiyle birlikte olmanın verdiği heyecan ve zevkten hoşlanan kadınlar da mevcuttur. Yanlış erkeğe aşık olup sonra ondan vazgeçmeyi çok zor bulan kadınları da unutmamak gerekir. Bunlar, erkeğin zamanının sadece birkaç saatini onu hiç görmemeye yeğlerler. Birçok kadının fikriyse, "Evli bir erkekle hiçbir koşulda ilişkiye girmemek" şeklindedir.

"Git" demek kolay değil

Bazı kızlar, erkek arkadaşlarının evli olduğunu öğrendiklerinde, ilişkilerini koparacak kadar irade sahibidirler. Ama, çoğu bunu başaramaz. Özellikle erkek onları sevdiğini ve evliliğinin zaten bozulmuş olduğunu söylediğinde, duymak istediklerine çok kolay inanırlar. İnsanın, sevdiği birisine, onu tekrar görmeden önce, gidip evlilik sorunlarını çözmesini söyleyebilmesi için, oldukça cesur olması gerekir. Bazen bir kadın, erkeğinin evli olduğunu öğrenene kadar, haftalarca, hatta aylarca birlikte olmuş olabilir. Gerçeği duyduktan sonra karşınızda iki seçenek vardır; ya ilişkiyi kesmek, ya da devam etmek ve ne denli acı olursa olsun, sonuçlarına katlanmak... Evli sevgilinizin gerçekten size aşık olsa bile, bir metres olarak, yaşamın kolay olacağına kendinizi inandırmak, saftilik olacaktır.

Bütün aşklar tatlı başlar

Yasak ilişkilerin çoğu, bir iş arkadaşıyla, bir komşuyla, veya bir barda rastladığınız biriyle "masumane" başlar. İşte geç saatlere kadar çalışıyorsunuzdur, o sizi eve bırakmayı teklif eder. Biraz içip bir şeyler yemek için bir yerde durursunuz. Bol bol güler ve çok iyi anlaşırsınız. Eğer onun evli olduğunu biliyorsanız, buna bir son vermek için fırsatınız vardır, ya da, kontrol edemediğiniz bir tutkuyla kendinizi bırakıp bu romantik kaçamağa baştan kara dalabilirsiniz. Her iki halde de, eğer onu çekici buluyorsanız ve onun da sizden hoşlandığını biliyorsanız, birlikte yalnız kaldığınız anda, yasak ilişki resmen başlar.

Gizliliğin büyüsü

Bu tür ilişkilerin sonucunu kesin olarak tahmin etmek asla olası değildir. Geniş yürekli, iyi niyetli bir yaklaşım ancak şöyle olabilir: "İkimiz de yetişkin insanlarız ve duygusal olarak birbirimize bağlanacak değiliz. Ama, birbirimizden hoşlanıyoruz; neden olmasın?" Böyle bir düşünce, asla aşka karşı korunma gerektirmez. İster hoşlanın, ister hoşlanmayın ama, seks genelde duygusal bir yakınlıktır. Başlangıçta, gizli ilişkiyi sürdürmek, öğle saatinde terk edilmiş bir büroda birbirinize sarılmak ve hafta sonunu birlikte geçirmek için çılgınca planlar yapmak hoş olabilir. Hatta, onun karısı, sizin anne ve babanız için inanılacak öyküler uydurmak bile heyecan verici ve romantik olabilir. Oysa bir süre sonra bu gizlilik rahatsızlık verebilir.

Dedikodular başlayınca

Bürodan veya çevreden sıçrayan tek bir kıvılcımla aşk öykünüzün yangın ateşi gibi yayıldığını görünce üzüntüler başlar. İnsanlar aşk ve seks skandallarına bayılırlar. Dedikodunun, karısına ulaşması tehlikesinin dışında, iş arkadaşlarınızın arkanızdan fısıldaşmaları veya odaya her girişinizde anlamlı gülümsemeler hiç de eğlenceli değildir. Yaşamınızın büyük aşkı, herkesin gözünde küçük, kirli bir ilişkidir. Evli bir erkekle ilişkiye girdiğinizde, hiç kimseye görünmeden gidebileceğiniz yerler sınırlıdır. Bir süre sonra, yaşamınızın yarısını gizlenerek geçirdiğinizi görebilirsiniz. Herkesin gittiği barlar, restoranlar, sinemalar ve diskotekler, yasak yerler olmuştur. Onunla birlikte alışverişe çıkamaz, yılbaşını birlikte kutlayamaz, aileniz ve arkadaşlarınızla tanıştıramazsınız. Onu telefonla evinden arayamazsınız, en basiti, belki karalık bastıktan sonrası hariç, elele tutuşarak parkta bir gezinti yapamazsınız.

Size karşı içten mi?

Bekar bir kızla birlikte olan evli erkeklerden bazıları gerçekten içtendir. Ama çoğunun, evliliğinin bozmak gibi bir niyetleri olmadığını da eklemek gerekir. Ona güvenebileceğinizi nasıl bilebilirsiniz? "Karım beni anlamıyor!" derken pek çok saf genç kıza söylemiş de olabilir. Karısı, pekala onun anlattığı gibi sıkıcı biri ya da şikayet ettiği kadar cadı olabilir. Ama bu denli korkunçsa, onunla evlenmeyi neden istemiştir?