Mevsimler boyu aşk!

Aşık olduğumuz zaman, her şeyin başladığı gibi güzel sürüp gideceğini sanırız değil mi? Aklımıza hiç gelmez, mevsimler nasıl değişiyorsa, zamanla ilişkinin de değişip gelişeceği ya da bitip gideceği. Aşkınızı tek bir mevsimde tüketmeyip, mevsimler boyu yaşatmak sizin elinizde...

Aşık olduğumuz zaman nasıl da ruhumuz canlanır, içimize bir yenilenme isteği gelir. Güzelleşip, bütün tazeliğimizle arz-ı endam eyleriz sevgilimizin etrafında. Bahar gelmiş de yenilenmişiz sanırız aşık olunca. Ah keşke bütün ilişkiler başladığı gibi güzel, başladığı gibi heyecanla sürse... O ilk günlerin tadı hep öyle sürecek diye yaşarız ilişkinin ilk zamanlarını. Aklımızda yalnız sevmek, sevildiğimizi hissetmek ve mutluluk vardır.

Aşkın ilkbaharı!

Aşklar hep mevsimler gibi yaşanır. Gönlümüzün, ilişkimizin ilkbaharında her şey öylesine saflıkta yaşanır ki, bu günler ölene dek sürecek diye hayaller kurulur. Ve ilkbaharımızın arkasından yaz gelir. O güzelim sıcaklık yavaş yavaş bunaltıya dönüşür. Hayalkırıklıkları, suçlamalar, terketme planları alır başını gider. Bunun bir yakınlaşma, kaynaşma, iyisiyle-kötüsüyle görüp, bir uyum sağlama dönemi olduğu unutulur, her şeyin başlangıçtaki gibi olmadığını değişik versiyonlarda gözünüzde canlandırırsınız.

Yaz döneminde aşktan geri dönmek kolay

İlişkilerin hep kolayca yürümesi, kolayca uyum içinde mutlu bir hayat sürme hayalleri ne kadar anlamsız hale gelir aşkın yaz aylarında. Biraz çaba harcamak gibi uğraş gerektiren konular bahanelerle ertelenir, ertelenir... Bu arada karşıdaki kişi suçlanır, onu niye yapmadığı, bunu niye yapmadığı başkalarına anlatılır, bolca onay aranır. Hiç merak etmeyin çünkü bu onayları kolayca alırsınız. Herkes bu kadar mutsuzken gökten düşen o üç elmadan biri elbette sizin kafanızı da yarmalı. Bu dönemde ilişkinin bitmesi en kolayı; geri dönüp başkaları aranacak şimdi, yine yine olmayacak ilişkiler...

Biraz çaba gerekmiyor mu?

Bu yaz dönemini başka türlü de geçirebilirsiniz. karşınızdaki kişiden beklentilerinizi, sizin kendi hayatınız için planlarınızı bir gözden geçirebilirsiniz. Sevgiye ihtiyacınız olduğunu, sevgi almak kadar vermeye de ihtiyacınız olduğunu unutmadan elbette. Bunlar durup dururken olmayacak. İlişkinizin biraz çabayı hak ettiğini düşünüyorsanız, biraz anlayış belki de sizi çok mutlu olacağınız bir hayatın içine doğru yavaş yavaş çekecektir.

Alıştınız mı birbirinize?

İteleye kakalaya ilişkinizin yazını geçirdiniz. Bunaldınız ama eğer elinizden geleni gerçekten yaptıysanız artık güzel bir sevgiliniz, iyisiyle kötüsüyle birlikte yaşadığınız bir ilişkiniz var. Daha anlayışlısınız herhalde şimdi. Sorunlar da daha yumuşak, daha kavgasız gürültüsüz hallediliyor değil mi? Ne de olsa alıştınız birbirinize. Geçirdiğiniz yaz döneminin meyvaları şimdi elinizde olan... Öyleyse tadını çıkarın.

Her şey böyle sürüp gitmeyecek!

Tadını çıkarın çıkarabildiğiniz kadar, çünkü böyle sürmeyecek. Mevsimlerden kış geliyor. "Her şey yolunda ama ben gerçekten böyle bir ilişki yaşamayı mı istiyorum" gibi düşüncelerin bütün aklınızı sarması an meselesi. Tabii siz bunları düşünürken o da boş durmayacak. Karşılıklı yeniden plan-program yapılmaya başlanacak. Mükemmellik ölçünüzü abartırsanız, öylece tek başınıza kalırsınız ortada. Bu yalnız sizin için de geçerli değil. Olduğunuz yerde sayıyorsanız, birbirinize verebileceğiniz güzel-çirkin, iyi-kötü şeyleri bitirdiyseniz, yeni olana karşı pasif kalıyorsanız, bu körelme ilişkiyi de sizi de köreltir, bitirir.

İlişki sizin sonunuz değil!

Bütün hayatınızı güzel bir birlikteliğe, güzel bir insanla birlikte olamaya odaklamışsanız vay halinize. Bu kendi kişiliğinizi ve karşınızdaki kişiyi hiçe saymaktan başka ne olabilir. Gezin-tozun, hiç durmadan birbirinize sevginizi anlatın. Olacak şey değil. Fazla sürmez karşılıklı bir sıkılma ve bunaltının içine düşersiniz. Biraz kendinizle ilgilenseniz... Hayatınız bitmedi ya. Şimdi ne yaşayacaksınız? Herhalde çocuklar yapıp onlara buraya kadar nasıl ulaştığınız konulu geniş bilgiler vereceksiniz. Kendinizi geliştirin, ilişkiniz gelişsin, sevgiliniz gelişsin, güzel güzel günlerde bu sevgili ilişkiniz devam edip gitsin. Asla ama asla yerinizde saymayın ki, aşkınız yeni yeni mevsimlerde, mevsimler boyu yaşansın.