Kendini kadınlarına adadıklarını söyleyen yeni bir erkek türü ortaya çıktıysa da pek çok erkek bekar hayatını bir kenara atamıyor. Birisine bağlanma fikrine duydukları alerjinin nedeni nedir?

Kadınlar erkekleri basitçe iki gruba ayırır: Yerleşik düzene geçmeye hazır olanlar ve olmayanlar. Son yıllarda yeni bir erkek türü de yükselişe geçmiş görünüyor; uzun süreli ilişkiyi tercih etse de hâlâ bazı kaçamaklara karşı koyamayanlar. Bu erkekler nişanlanmak veya evlenmek fikri karşısında dehşete kapılsa da kendilerini tamamen eşlerine adıyorlar. Diğer bir deyişle ilişkiye hazırdırlar ama yine de kıpırdamadan duramazlar.
"Erkekler Konuşabilseydi" isimli kitabın yazarı Klinik Psikolog Dr. Alan Gratch, "Bu tip erkekler rekabet halinde olan iki ihtiyaçlarıyla sürekli mücadele halindedir: Birisi emniyet ve güven, diğeriyse heyecan ve bilinmeyen."
Örneğin Okan'ın, eski bir manken olan sevgilisi Ahu ile inişli çıkışlı 12 yıllık bir beraberlikleri ve henüz üç aylık ikiz kızları var. Yıllardır birlikte yaşadığı Ahu için "esin perim" demesine ve çocukları olmasına rağmen evlilik için hazır olmadığını söylüyor.
Neredeyse 40 yaşında olan Owen Wilson da hala karar vermek için zamana ihtiyacı olduğunu söylüyor. Kendini ilişkiye adamaktan kaçınanlar sadece ünlüler değil. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Amerikan tarihinde ilk kez yüzde 49,7'lik bir oranla evli çiftler azınlıkta kalıyor. Dahası Amerikan Nüfus İdaresi'ne göre yetişkin erkeklerin yüzde 28'i hiç evlenmemiş. Bu rakamın 1970 yılında yüzde 19 olduğu düşünülürse bu ciddi bir artış demek.
Kendini tamamen ilişkiye adamış erkekler çok yeni değiller. Kendini kadınlara adayan erkeklerin yeni kuşağının eskilere göre en önemli farklı özgürlüklerine aşırı düşkün olmaları. Yeni kuşak bu huzursuz erkekler, tek eşli bir ilişkide arka kapıyı hafif aralık tutmak istiyorlar. Bu huzursuz ruh durumlarını anlamaya katkıda bulunacak kimi etkenleri ve böyle birisiyle birlikteyseniz neler yapabileceğinizi sizin için araştırdık:

Huzursuzluk Nedeni 1
BU SIRALAR BEKAR OLMAK ÇOK MODA
George Clooney, Lance Armstrong, Matthew McConaughy. Bu ünlüler henüz evlenmemiş olan en seksi isimler. "İyi Koca, Mükemmel Evlilik: Evlendiğiniz Adamda İyi Kocayı Bulabilmek" kitabının yazarı Terapist Robert Mark Alter "Bu adamlar hiç büyümedikleri mesajını verip hayatlarının geri kalanını flört ederek geçirebilir ve bunu başarı olarak gösterebilirler" diyor.
Günümüzde genç erkekler örnek aldıkları ünlüler dışında, gerçek yaşamlarındaki arkadaşlarından da etkileniyorlar. Evlenme yaşının 23'ten 27'ye çıkması da birçok erkeğin yakın arkadaşının halen bekar olduğunu gösteriyor (Amerika'da 1970'li yıllarda evlenme yaşı ortalaması 23'tü.) Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bekar erkeklerin bir ilişkiye sahip olan arkadaşlarının aşk hayatlarına müdahalesi oldukça fazla. "Samimiyete Giden Yolda Aptallar İçin Rehber" kitabının yazarı Klinik Psikolog Paul Coleman "Bir erkeğin bekar arkadaşları onun ilişkisini etkileyebilir. Artık sahip olmadığını sandığı özgürlüğünü hatırlatabilir."
"Erkekler Neden Kavga Çıkarır?" kitabının yazarı Michael French'in tavsiyesi "Eğer kendi eşinizde bunun olduğunu düşünüyorsanız dengesini bulmasına yardım etmek üzere inisiyatifi ele alın. Ona güvendiğinizi bilmesini sağlayın ve arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmeye ihtiyacı varsa ona bu fırsatı tanıyın."

Huzursuzluk Nedeni 2
ÇOK FAZLA SEÇENEK VAR
Pek çok seçeneğin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Hızlı flörtlerin yaşandığı bir ortamda seçim yapmak için pek çok aday olabilir. Hele ki bu amaçla kurulmuş arkadaşlık siteleri bu sayıyı binlere taşıyabiliyor. Şekerci dükkanındaki çocuk gibi!
Erkekler bu durumdan kadınlara göre daha fazla etkileniyorlar. Kadın harika birisiyle tanıştıktan sonra aramayı kesiyor, erkeklerse aramaya devam ediyor. Peki sizce problem ne olabilir? Alter "Erkekler birisini aramakla o kadar meşgul oluyor ki doğru kişiyi bulduğunun farkına bile varamıyor" diye açıklıyor.
30 yaşındaki Şevket "Arkadaşlık sitesine kaydolduktan hemen sonra harika bir kadınla tanıştım. İstediğim her şey onda vardı; zeka, güzellik ve espri anlayışı. İki ay sonra "Artık sitede profillerimizi göstermeyelim sadece birbirimize açık olalım" dedi ve ben ondan ayrıldım. Her ne kadar onu çok beğensem de başkalarıyla tanışma düşüncesi aklımdan çıkmıyordu" diye anlatıyor.
"Bana göre başkası da olabilir mi?" diye düşünmek, özellikle ilişkinin ilk dönemlerinde normal sayılabilir. Ancak tehlike, ilişkide gel-gitlerin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Birkaç gün çok yakın olup ardından birkaç gün uzaklaşıyor ve bu durum böyle devam ediyorsa tam olarak bağlanmış değildir ve duygusal olarak kaçmaya hazır sayılabilir.
Diğer bir belirti de gelecek hakkında konuşmaktan kaçması veya sizin varlığınızda açık açık başka kadınları süzmesidir. Sizin iç çamaşır katalogunuza iştahla bakıyor veya başka kadınlara hayranlık duyuyorsa zaten üzülmenize bile değmez.

Huzursuzluk Nedeni 3
BİRLİKTE YAŞAMAK SADAKATİ ZEDELEYEBİLİR
Amerika'da evlenmeden aynı ev içerisinde birlikte yaşayan çiftlerin sayısı 2000 yılında 4,6 milyonken şu anda 5,2 milyona çıkmış. Şimdi asıl şok haber geliyor: Araştırmaya göre birlikte yaşayan çiftlerin yüzde 40'ı beş yıl içinde ayrılıyor. Birlikte yaşamanın avantajları olduğu kadar işi sürüncemede bırakmanın tehlikeleri de var. Uzun süren ve herhangi bir taahhüt içermeyen tekeşli bir ilişkinin taahhüt içerme şansı da azalıyor. Bu nedenle de uzun süre birlikte yaşayan çiftlerin birliktelikleri evlilikle sonuçlanmıyor.
Bu durum 32 yaşındaki Arzu için gerçek olmuş: "Birlikte yaşamaya başladıktan sonra, birkaç ay içinde nişanlanacağımızı düşünüyordum, ancak tam tersi oldu ve ilişkimiz hızını kaybetti. Benim aklımda evlilik vardı, o ise iyi giden bir şeyi neden bozalım diye düşünüyordu."
Erkek arkadaşınızın sizi oyaladığını düşünüyorsanız bir zaman çizelgesi hazırlayın. "Kendin için en iyi olanı yapmak istemenin önemli olduğunu biliyorum, ben de kendim için en iyi olanı bilmek istiyorum. Kalıcı bir ilişki istiyorum. Eğer ilişkimizi bir sonraki aşamaya taşıyamayacaksak (şu kadar süre içinde), bu ilişkiyi daha fazla sürdürmek istemiyorum" diyerek konuyu açın.
Çok hoş bir konuşma olmayacağı kesin olmakla birlikte, bu sizin için kaçınılmaz bir konuşma. Eğer sevgiliniz bir sonraki aşamaya geçmeyi düşünmüyorsa en azından onun düşüncelerini öğrenmiş olursunuz ve belki de hayatınıza yeni bir yön verirsiniz.