Kadın

Bir elinde yemek tarifi, bir elinde biber dolması malzemeleri, mutfak masasının üzerinde son yemek denemesini gerçekleştiriyordu.
Biber dolması yapacaktı sevdiğine.
Evlendiğinden beri ya hazır yemeklerle ya da dışarda özel restaurantlarda geçiyordu akşam yemekleri. Bugün tanışmalarının beşinci yıldönümüydü.
Tabi sevgili kocasının aklına bile gelmeyecekti bugün.
O ne denli hatırlıyorsa eşi de o denli unutuyordu.

'Olsun her şey karşılıklı mı olmalı? bazen mutluluk tek taraflıdır. Bugün de ben mutlu edeyim onu...' diye geçirdi içinden.
Öncelikli kararı güzel ve mükellef bir sofraydı. Sonra kuaföre gidecek, son aldığı yeşil elbisesini giyecek, eşinin işten eve dönmesini tam teşekküllü bekleyecekti. Yemek kitaplarını karıştırırken biber dolmasının resmi çıktı karşısına.
Öyle de güzel süslemişlerdi ki. Çok severdi sevdiği...Bulmuştu, biber dolması yapacaktı. Hemen evdeki malzemeyi gözden geçirdi. Kırık pirinç, baharat ve tabi dolmalık biber eksikti. Bir koşu aldı marketten ve yapmaya koyuldu harcı.
Soğandı, pirinçti, salçaydı, baharattı derken hazırdı işte dolmanın içi. Ha unutmadan az bir şey su ekleyelim ki kuru olmasın dolmanın içi. Bir yandan kendisiyle eğleniyor, bir yandan ortaya bir şey çıkartmanın mutluluğunu yaşıyordu. Evlenene kadar çalışmış, ev işeri ve yemek konusunda bilgi sahibi olmasına pek fırsatı olmamıştı. Evlendikten sonra eşinin isteği üzerine işi bırakmış ve evinin hanımı olmuştu.

Dolmanın saplarını ayıkladı tarifteki gibi. Evet sıra içi doldurmaya gelmişti. Özenle doldurdu dolmaları ve tencereye gayet muntazam dizdi.
Resimde olduğu gibi üzerlerini domates ve maydanozla kapadı. Salçalı suyunu döktükten sonra kısık ateşte ocağa koydu.Bu yemek tek başına yeterli değildi. Salata, soslu makarna ve çorba yaptı sevdiğine, sevgiyle...
Yemek piştikten sonra koşa koşa kuaföre gitti. Saçlarına fön çektirdi. Eve geldiğinde sırtında çuval taşımış kadar yorgundu.
İlk önce özenle sofrayı hazırladı. Mum koymadı sofraya. Sevmezdi kocası,
"Bu kadar romantizm ağır geliyor" derdi.
Biraz dinlendikten sonra giyindi ve eşini beklemeye başladı. Yarim saat geçmeden kapı çalındı. Heyecanla kapıya koştu, açtı...

Adam

Sabah gözlerini açtığında işe yarım saat geç kalmıştı. Alarmı hemen kapattığı için eşi de duymamıştı. Esine baktı sevgiyle. Bir kuğu gibi güzel, zarif, masum uyuyordu. Yanağına küçük bir öpücük kondurdu.

'Ne çok mücadele ettim senin için, sen bilmesen bile...
Ne çok seviyorum seni aşkım, sevgimi gösteremesem bile...'diye geçirdi içinden.
Aceleyle giyinip çıktı evden. Trafik iyice sıkışmış, işe daha da geç kalmıştı.
'Keşke arabayı almasaydım da otobüsle gitseydim işe' diye söylendi kendi kendine. Ama iş işten geçmişti artık. İşe iki bucuk saat gecikmeli varabildi. Patronu çoktan gelmişti, üstelik katılması gereken toplantı da başlamıştı. Özür dileyerek girdi toplantıya. Patronu sert bakışlarıyla süzdü onu. Toplantının sonunda bayan müşteriyi bir türlü ikna edememişti. Bayan açacağı restaurantın romantik çizgiler taşımasını, kendisi ise restaurantın yer ve konum itibariyle buna elverişli olmadığını, klasik stilin daha hoş bir hava ortaya çıkaracağını savunuyordu. Sonuçta bayan müşteri aldığı yanıtlardan memnuniyetsizliğini apaçık belli ederek bitirdi toplantıyı.
Bir gün içinde ikinci hatasıydı. Patronundan sıkı bir azar işitti. Hatta yerine başka birini bulmakla tehdit etti onu.
Hiç anlamamıştı, anlamayacaktı kadınlardaki bu romantizm merakını...
Öğle yemeğinde telefonunun hatırlatma alarmı çaldı.

"Tanışma Günümüz".

İçi sıkıldı birden, çok ters bir güne denk gelmişti. Aksam nasıl oldu anlamadı.
Eve dönerken bir kutu kokulu mum aldı sevdiğine. Evin birkaç köşesine koysun, mutlu olsun diye.
'Biraz adam et oğlum kendini, kadınların isteklerine, inceliklerine kulak ver'.
Ama evin kapısını çalarken çoktan unutmuştu kendine verdiği sözleri...
Eşi her zamankinden daha derin bir gülümsemeyle açtı kapıyı.
Ne de güzel olmuştu. Ama sürekli toplantıdaki kadın aklına geliyor ve canı sıkılıyordu. Patronun yanında işin ters gitmesi daha da sıkmıştı canını..
İçeri girdi selam bile vermeden. İçinde belki bir kuş sütü eksik olan sofrayı görünce şaşırdı birden.

"Siz kadınlar hemen her şeyi fırsat biliyorsunuz. Tanışma günü, evlilik yıldönümü yok doğum günü, bir de sevgililer günü çıktı başımıza. Allah sonumuza hayır getire."
Birden fazla ileri gittiğini anladı. Eşinin gözleri dolmuş, ona bakıyordu. Bir kelime daha söylese ağlayacaktı.
"Şimdi ne dedim ben, niye ağlıyorsun hemen. Çok güzel olmuş sofra, bir ortada mum eksik kalmış."

Sesi sert ve alaycıydı. Güzel karısının gözlerinden yaşlar boşaldı. Birden içi burkuldu. Ne yapmışıi ki bu muameleyi hak edecek. Güzel bir sofra hazırlamış, kendisi için süslenmiş, aksama kadar yalnız başına onu beklemişti. Ya kendisi ne yapmıştı. Bir teşekkür bile etmeden kötü geçen gününün hıncını ondan çıkartmıştı.

"Ben sana bu sofrayı sevgimle hazırladım, biber dolmasını severdin sen, sevgimi kattım o harcın içine. Sen ne yapıyorsun simdi bana? Koca bir hiçç. Sevgi değil seninkisi...Koca bir hiççç..."

Paltosunu giydi kadın, kapıyı çarpıp çıktı. Arkasından dur bile diyemedi. Masaya yöneldi. Gerçekten çok güzel yapmıştı dolmaları. Masanın ortasına yerleştirmişti süsleyip püsleyip.
"Eşeklik ettin oğlum nasıl alacaksın şimdi gönlünü..."

Kadın

Ağlayarak aşağıya indi. Titreyen ellerle açtı arabanın kapısını. Sahile doğru sürdü arabayı. Anlayamamıştı. Neden böyle oldu, ne bitirdi bu kadar kısa zamanda sevdasını, ilgisini, saygısını...Sahile park etti arabayı. Kapıları kilitleyip çay bahçesine doğru yürürken fark etti arka koltukta duran küçük hediye paketini. Arabaya dönüp paketi aldı. Kartta ismi yazıyordu. "Aşkım, unuttum sandığın bugünü ben her gün ayrı bir şükranla anıyorum. Her gün, her an ayrı ayrı şükrediyorum Rabbime seni bana gönderdiği için. İyi ki varsın ve iyi ki hayatımdasın bir tanem. Seni çok seviyorum..."

Paketi açtığında kokulu mumları gördü.Hediyesini arabada unutmuştu demek ki. Gözlerinden yaşlar boşaldı. Arabaya bindi tekrar.

Eve dönüyordu...Sevgiye ihanet etme.
İhanet edeni de asla affetme…
kadın olmak o kadar zor ki….