Erkek arkadaşım neden olmuyor

Arkadaşlarının sevgilileri var ve haklı olarak sen de hayatında biri olsun istiyorsun. Aşka en büyük engelleri yine sen koyuyor olabilir misin, ne dersin?

Beyaz atlı prensi beklerken

Hepimizin hayallerini süsleyen bir yakışıklı mutlaka vardır. Bir bakıma ne istediğimizi bilmek büyük bir güç ve bu, son derece güzel. Ancak bazen de 'beyaz atlı prens' fikri, önümüze çıkan mükemmel bir ilişki fırsatının önünü tıkayabiliyor. Tüm sevgili adaylarını 'beyaz atlı prens'imizle kıyaslamazsak, bir ilişkinin kapılarını aralamamız daha kolay olur, unutma!
Yeni dünyalar tanımak
Hepimizin kendi içinde eşsiz dünyaları var. İşte, bir yakışıklıyla beraber olmak demek de, kuşkusuz yeni bir dünya tanımak demek. Sadece kendine konsantre olmamak, sürekli anlaşılmaya çalışmamak, çevredeki başka insanların dünyalarına da merak duymak, onları dinlemek ve onlarla bunu paylaşmak istemek, hem seni geliştirecek hem de senden hoşlanan yakışıklılara sana yaklaşabilmeleri için eşsiz bir fırsat sunacak. Yeni ortamlar ve farklı arkadaşlıklar için her fırsatı değerlendirmekten çekinmemeli. Unutma, zaman, çekingen ve utangaç olma zamanı değil.


Şüpheci tilkiler İçini ısıtan bir yakışıklıyla karşılaştığında aklında dolanmaya başlayan ve 'Acaba bana layık mı, beni sevecek mi, beni üzer mi' gibi şüphelerle kafası karışık tilkiye sakın yüz verme. Her şeyin bir anda dört dörtlük olması zor. Her insanın kötü yönleri olabilir. Oysa bu yakışıklı bir şekilde içini ısıttıysa bunun bir anlamı olmalı. Hayat karşısında fazlaca kontrollü olmak, yaşayacağın güzel şeylerden de seni mahrum bırakabilir. Bu yüzden işe, kendini ve sevgili adayını küçük görmeyerek başlayabilirsin. Tilkileri bırak, bir süreliğine izne çıksınlar.
Doğruya götüren üçlü Belki karşılaştığın kişi doğru insan, ama yer ve zaman yanlış olduğu için sen onu fark edemedin ya da kim bilir fark ettin, ancak onu doğru algılayamadın. Örneğin o gün en yakın arkadaşıyla kavga edip biraz hava almak için sokağa çıkan bu çocukla yanlışlıkla çarpıştınız. Arkadaşın sinirleri bozuk ya, en ters ve sinirli haliyle, 'biraz dikkatli olsana' gibi sert bir tavırla, kaşlarını da çatarak sana bağırabilir. Hem de o pamuk kalpli çocuk; ne kötü Bu yüzden doğru kişi-yer-zaman ne kadar da önemli! Önyargılı olmamak, birine karşı her zaman ikinci bir şans vermek en iyisi.İyi gözle
Sevgilileriyle mutlu beraberlik yaşayan arkadaşlarını gözlemlemek çok işine yarayacaktır. Nerede tanışmışlar, neler yaşamışlar, anlaşamadıkları ama anlaşmak için uğraştıkları noktalar neler? Bunları bilmek, vereceğin kararlarda ve ilerleyeceğin yolda sana ışık tutacaktır.
Ex'ler eskide kaldı Bazen eski erkek arkadaşlar bizi bir gölge gibi takip ederler. Hiç de farkında olmadan önümüze çıkan herkesi onlarla kıyaslayıp herkesi onlar gibi sanabiliriz. Oysa herkes farklıdır ve farklı insanlar, kişiye apayrı dünyalar açar. Sonuç: Ex'in gölgesinde kurtulmanın artık zamanı gelmedi mi?
İsteklerini yansıt
Bazen ne istediğimizi doğru ifade edemeyiz. Belki de sevgilimiz olsun isterken dışarıdan son derece soğuk, başka dünyalara kapalı ve tek başımıza gayet iyiymişiz gibi gözükebiliriz. Hal böyle olunca hangi yakışıklı yanımıza yaklaşmaya cesaret edebilir ki? Onların da aşka hazır olduğumuzu bilmeye ihtiyaçları var. Örneğin seni okul çıkışı bir yerlere davet eden sevgili adayına, 'Çok isterim, ancak bugün mümkün değil, yarına ne dersin' demekten seni kim alıkoyabilir ki?

'Ne istiyorum' analizi
İçtenlikle, 'Bir erkek arkadaş istiyorum ve buna hazırım' diyebiliyorsan, kendine şu soruları sor: 'İyi yönlerim, kötü yönlerim, sevgilimle yapmak istediklerim, ilişkimden beklentilerim, olmazsa olmazlarım neler?' Aldığın yanıtlar, sevgili adayının özellikleriyle benzeşiyor mu? Bu analiz, hem duygularını daha net görmeni hem de seçeceğin sevgilinin hayatındaki yerini belirleyecek.

-------------------------------------------------------------------------İlişkiniz için tehlike çanları mı çalıyor?


Erkek arkadaşınla son günlerde yaşadıklarınız seni öyle bunaltıyor ki! Tehlike çanlarının çaldığını, ilişkinizin sallandığını hissediyorsun, peki şimdi ne yapacaksın?


Aşklar hep güzel başlar. Bakışmalar, heyecanla beklenen telefonlar, yaşanan aksikiliklere rağmen hayatın en güzel anılarından biri olan ilk buluşmalar... Aşk gelirken yanına mutluluğu da alır. Hayata gülen gözlerle bakan, küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkaran insanlar yaratır bir anda. Ama bazen de aşkın büyüsü çabuk kaçar. İlk günlerdeki heyecan uçar gider önce, sonra romantizm saklanır bir yerlere, ara ki bulasın. İşte ilişkinin en zor dönemi kapıda. İlişkiniz sallanıyor, ya bu sorunu aşıp birlikte devam edeceksiniz, ya da yollarınızı ayırıp yeni heyecanlara yelken açacaksınız. Yani gitmek mi zor, kalmak mı durumları. İşte tehlike çanlarının çaldığı durumlardan bazıları...
KIRMIZI ALARM:
SÜREKLİ EX AŞKINDAN BAHSEDİYOR

Erkek arkadaşının son günlerde kurduğu her on cümleden biri eski kız arkadaşıyla ilgili. Seni onunla kıyaslıyor, onunla gittiği yerleri anlatıyor, vBulletin... Bu duruma fena halde bozuluyorsun.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Bunun birkaç sebebi olabilir. Belki onu kıskanmanı ve ona değer verdiğini daha çok göstermeni istiyor, belki eski kız arkadaşını tamamen unuttuğunu ve onunda sıradan biri olduğunu, onunla ilgili konuşmanın iliştinizi yıpratmayacağını ispatlamaya çalışıyor, belki de bunu bir soğutma taktiği olarak kullanıyor, senden ayrılmak istediğini söyleyemediği için böyle bir yol deniyor.
Ne yapmalısın?
Erkek arkadaşına kendi duyugularından bahset ve ne hissettiğini ona anlat. Konuşarak neden böyle yaptığını öğrenebilir ve ona göre tedbirini alabilirsin.


KIRMIZI ALARM:
SÜREKLİ SENİ ELEŞTİRİYOR

Sana hiç güzel şeyler söylemiyor. Üstüne üstlük sürekli seni eleştiriyor. Ona göre kıyafetlerinde, makyaj stilinde, davranışlarında, konuşmalarında mutlaka bir kusur var! Öyle ki bazen ``Neden hala benimle birlikte?'' diye merak ediyorsun?
Neden böyle yapıyor olabilir?
Öncelikle şuna dikkat et, herşeyi eleştiren bir yapısı mı var, yoksa eleştirileri sürekli seni mi hedef alıyor? Eğer eleştiri konusu olan sadece sensen, bu durumda olaya el koyman gerekiyor. Ama nasıl?
Ne yapmalısın?
Önce şu yolu dene; eleştirileri karşısında sinirlenme ve olayı şakaya vur. Belki böylece bu davranışından vazgeçer. Eğer hala aynı tavırları sürdürüyor ve eleştiri boyutlarını aşarak seni rencide ediyorsa, onunla konuş, bu durumun seni üzdüğünü anlat. Eğer bu da işe yaramazsa, ilişkinize nokta koy. Bu ilişkiyi seni üzmesi ve yıpratması için değil, mutlu etmesi için yaşıyorsun değil mi?


KIRMIZI ALARM:
SENİNLE ESKİSİ KADAR VAKİT GEÇİRMİYOR

Son günlerde arkadaşlarıyla, ailesiyle, hatta köpeğiyle bile seninle geçirdiğinden çok daha fazla vakit geçiriyor. Plan yapmaya hiç yanaşmıyor, hep evde oturmak istiyor.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Yalnız kalmaya ihtiyacı olduğundan ya da gerçekten seni eskisi kadar sık görmekten hoşlanmadığından böyle yapıyor olabilir.
Ne yapmalısın?
Öncelikle iyimser ol ve yalnız kalmaya ihtiyacı olduğu ihtimalini göz önüne al. Çok fazla üstüne gitme ve ona zaman tanı. Süreki şikay etmen ters tepki yapabilir. Eğer bu süreç gereğinden fazla uzamaya başladıysa, onu karşına al ve konuş, seninle bir problemi olmadığını söylerse, ilişkinize biraz renk vermeye çalışabilir, onu mutlu edecek sürprizler hazırlayabilirsin.


KIRMIZI ALARM:
HEP TARTIŞIYORSUNUZ

Her konuda tartışır hale geldiniz. İki zıt kutup gibisiniz. Olur olmaz şeyler yüzünden bile ağız dalaşı yapıyorsunuz ve tüm bunlar ilişkinizi yıpratıyor.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Bu sadece onun yaptığı bir şey değil belli. İkiniz de birbirinizin üstüne gidiyor, kasıtlı olarak zıtlaşıyor gibisiniz. Bunun sebebi belki aranızda geçen küçük ve anlamsız bir tartışma, belki de artık birbirinizi eski kadar sevmeyişiniz, hatta itici buluşunuz.
Ne yapmalısın?
Önce kendine ona karşı ne hissediğini sor ve bu soruyu dürüstçe yanıtla. Sonra aynı soruyu ona sorabilir ve ilişkiniz hakkında konuşmak istediğini, onunla sürekli tartışmaktan hiç hoşlanmandığını söyleyebilirsin. Çünkü bu ancak birlikte çözümleyebileceğiniz bir sorun.


KIRMIZI ALARM:
GÜNLERDİR SENİ ARAMIYOR

Günlerdir ondan haber alamadın. Ne bir e-mail, ne bir sms, ne de telefon gürüşmesi.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Eğer çok büyük bir sorunu yoksa, muhtemelen ilişkiyi bitirmeyi düşünüyor... Hatta belki de bunu sana söylemeden yaptı bile!
Ne yapmalısın?
Onu ara ve açıkça konuş. Eğer telefonuna çıkmıyorsa, onu görme ihtimalin olan bir yere git. Mesela arkadaşlarıyla buluştuğu kafeye veya okul çıkışına. Ne yapmaya çalıştığını öğren ve eğer ``Başka birinden hoşlanıyorum'', ``Bir süre görüşmeyelim'', ``Bence arkadaş kalmalıyız'' gibi şeyler söylerse, bunun çok doğal olduğunu ama insanların konuşarak anlaştığını ve sana daha önce söylebileceğini anlat, duyduğun rahatsızlığı öğrenmesini sağla. Böylece hiç olmazsa ona bir ders vermiş olursun.