Sizin ilişkiniz hangi türden?

Avrupa’nın en kapsamlı kadın erkek ilişkisi araştırması sonuçlandı. İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Jean Kellerhals’ın yaptığı araştırmaya göre 5 ilişki tipi var. Avrupa’da en çok görülen ise “bağımsız” ilişki. İşte tipler…

* Bağımsız Çift (Çocuk yapma özgürlüğün sonu)

Kadın ve erkeğin arkadaş grupları farklı. Kendi grupları ile tatile gidiyorlar. Birbirlerinden farklı olmaları ilişkilerini besliyor, geliştiriyor. İlişkide amaç, birlikteliği kendini geliştirmek üzere kullanmak. Bu tür çiftlerin genellikle çocukları yok. Çocuğu bağımsızlığın sonu olarak görüyorlar.

Avrupa’da görülme oranı: Yüzde 29

Başarı oranı: Yüzde 20

* Paralel Hayat Yaşayan Çift (Otorite erkekte, zevrler çok farklı)

Küçük yaşta birbirlerini tanımadan evlenen çiftler arasında görülen bir ilişki tarzı. Bireyler, yıllar geçtikçe ekonomik veya başka nedenlerle birbirlerinden ayrılmak yerine, kendilerine paralel hayatlar seçiyorlar. Dışarıya karşı mutlu olarak görünmek istiyorlar. Ancak, aralarında hayata bakış ve zevler arasında oldukça büyük farklar var. Ev işleri ile ilgilenen kadın, genellikle depresyonda. Genellikle baba, ailedeki otoritenin kurucusu.

Görülme oranı: Yüzde 17

Başarı oranı: Yüzde 40

* Birbirlerini Tamamlayan Çift (Kavga nedir bilmiyorlar)

İdeal bir çiftte bulunması gereken özelliklere sahipler. Her açıdan birbirlerini bütünlüyorlar. Kararları birlikte alıyorlar. Dışarı ile temasleri, ilişkilerini geliştiriyor. Kadın ve erkeğin ilişkideki rolleri farklı olsa da, her şeyi paylaşmaktan yanalar. İlişki çeşitleri arasında en az kavgalar, bu tür ilişkilerde görülüyor.

Görülme oranı: Yüzde 24

Başarı oranı: Yüzde 100

* Yapışık Çift (’Ben’ yok ‘Biz’ var)

Onları birbirlerinden ayrı görmek imkansızdır. Sloganları ‘Biz’dir. Gezmek yerine, evde oturmayı severler. Fazlasıyla iç içe geçmiş bir ilişki tarzı. Birbirlerinden ayrı zevkleri pek yoktur. Arkadaşlarının sayısı oldukça azdır. Problem anında çiftlerin her ikisi de pek insiyatif alamaz. Sorunun kendiliğinden geçmesini bekler.

Görülme oranı: Yüzde 15

Başarı oranı: Yüzde 60

* Geleneksel Çift (Kadının görevi ev işi ve çocuk)

Bağmsız çiftin tam tersi bir ilişki yaşarlar. Bireysel zevkleri gelişmemiştir. Özellikle kadının. Roller tamamen birbirinden ayrılmıştır. Erkek, çiftin dış ilişkilere bakan diplomat rolünü üstlenir. İnsanları davet etmek onun rolüdür. Kadının rolü ev işleri ve çocukların eğitimidir. Arkadaşlarının sayısı azdır. Çocuklarının olmasını, hayatlarının bir parçası gibi görürler. Problemleri genellikle kadın çözer.

Görülme oranı: Yüzde 15 - 17

Başarı oranı: Yüzde 80.