Evliliği yetişkin konumuna gelmiş çoğu kadın ve erkek ister. Peki; neden evlenmek istediklerini düşünüyorlar mı?

Evliliği yetişkin konumuna gelmiş çoğu kadın ve erkek ister. Peki; neden evlenmek istediklerini düşünüyorlar mı? Gerçekten istediği için mi yoksa toplum baskısı mı? Öyle ya da böyle evlenmeyi düşünen insan evlilikten ne bekler? Beklentilerini bulamazsa ne olur? Bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

Öncelikle evlilik kararını alırken bu olaya hazır olup olmadığımıza karar verelim. Neden bu önemli. Bazen şu tür konuşmalar duyabiliyoruz. Aslında kendimi hazır hissetmiyorum ama anne ve babam yaşlandı ve benim evlenmemi çok istiyorlar. Ya da bunun çok da farkında olmadığımız zamanlarda olabiliyor. Bazen de yaşım geçti artık kimseyi bulamayacağım ve yalnız kalacağım endişesi yaşanabiliyor. Bir kısmımızda arkadaşlarımın hepsi evlendi ve çocuk sahibi oldu, onlarla paylaşabilecek bir şey bulamıyorum artık benimde evlenmem gerek�gibi düşüncelere sahip olabiliyoruz.Tabii ki, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Evliliği hem toplum baskısı, hem de kendi ihtiyaçlarımız için isteyebiliriz. Neden ne olursa olsun önce kendimizi bu durum için hazır hissetmeli ve kendimizi tanımalıyız.

Kendini tanımayan ve ne istediğini bilmeyen biri nasıl bir evlilik istediğini de bilemez. Nasıl bir insanla mutlu olurum diye kendimize sormalıyız. Kendimizi tanımamızın yanı sıra karşımızdaki insanı kendimize benzetmeye çalışmamalıyız. Çünkü biz onu tanıdığımız şekli ile sevdik, kabul ettik. Onu değiştirmeye çalışırsak hayal kırıklığına uğrarız. Her insanın ailesinden getirdiği, öğrendiği değerler farklıdır. Bazen şu tür sözlere tanık oluyoruz. �Bir evlenelim ben ona gösteririm�. �Evlendikten sonra isteklerimi kabul ettiririm� �Evlenince ben onu değiştiririm� gibi. Hatta ailesinden uzaklaştırma çabaları da ayrı bir konu. Sanki durum bir iktidar savaşına dönüşüyor.

Evlilik öncesi kurguladıklarımız ve beklentilerimiz gerçekleşmediğinde de kızgınlıklar ve kırgınlıklar yaşanır ve ilişki yaralar almaya başlar. Ayrıca kendimizi olduğumuzdan daha farklı şekillerde göstermeye ve tanıtmaya çalışırız. Ancak sonuca ulaşıldığında pamuk prenses ya da yakışıklı prens yok olur. Yerini cadı kraliçe ve kötü kalpli kral alır. Evlilik kararını alırken kendimizi tanıyalım ve karşımızdaki insandan neler beklediğimizi ya da nasıl bir insanla birlikteliğin bizi mutlu edeceğini göz önünde bulunduralım. Ne yazık ki aşık olunca samanlık seyran olmuyor. Aşk bitince ayakların yere basınca samanlık kül oluyor. Yaşantımızı ve karşımızdaki insanın yaşantısını çekilmez hale dönüştürmeyelim.

Evlilikte eşler arasındaki iletişim çok önemlidir. Konuşmak kadar dinlemesini de bilmek gerek. Duygu ve düşünceler paylaşılırsa çözülmeyecek sorun yoktur. İsteklerimizi dile getirmek kadar karşımızdakinin isteklerine de önem vermek gerekir. Dengede olması en doğru yoldur. Kendi isteklerinize önem vermeyip, eşinizin isteklerini ön planda tutarsanız beklentileriniz artar ve bunlar karşılanmadığında da kırgınlıklar ve kızgınlıklar oluşur. Her şeyden önemlisi saygıyı yitirmemek evliliğin en temel kuralıdır.

Ayrıca evliliğinizi bitirmeye karar vermeden önce de, elinizden gelen her şeyi yapıp yapmadığınızı da düşünün. Bir şeyi yıkmak, yapmaktan daha kolaydır unutmayın