Pilot proje günvenlik eleştirilerine yol açtı.


Arama motoru Google, uzun zamandır beklenen sağlık hizmetini binlerce kişinin sağlık kayıtlarını saklamaya başlayarak test edecek.,

Cleveland Clinic hastalarının bilgileri transfer edilecek
Pilot projeyle ABD Cleveland Clinic’in bin 500 ila 10 bin gönüllü hastasına ait tüm tıbbi kayıtlar, Google’ın yeni servisine transfer edilecek.

Kullanıcıların sağlık profilinde, reçete bilgileri, allerjileri, geçirdiği hastalıklar ve tıbbi geçmişindeki diğer tüm bilgiler yer alacak. Kullanıcı Google’ın e-mail ve diğer kişisel hizmetlerinde olduğu gibi, sağlık bilgilerine de bir şifre ile istediği an erişebilecek. Bu sağlık hizmetinin bir amacı da hastaların tedavi gördüğü doktoru ve hastaneyi değiştirdikten sonra da geçmişteki tıbbi bilgilerini saklayabilmeleri.

Google, sağlık sorunlarıyla ilgili yapılan milyonlarca aramanın kullanıcıların internet üzerinden sağlıklarıyla ilgili daha fazla bilgi almak istediklerini ortaya koyduğu görüşünde.

Google sağlık servisinde ilk değil. Daha önce rakip Microsoft şirketi ile AOL de benzer servisleri uygulamaya koymuştu.

Kişisel bilgi güvenliği konusunda eleştirilere yol açtı

Ancak Google’ın bu servisi de, rakiplerinin ki gibi kişisel bilgi güvenliği konusundaki tartışmaları tekrar gündeme getirdi. Google, hali hazırda sakladığı arama motoru ve kişisel e-mail yazışma bilgileri nedeniyle kişilerin ilgi alanları ve alışkanlıkları hakkında pek çok bilgiye sahip.

Bu tip hizmetler, hükümet ya da diğer resmi kuruluşların kişisel kayıtlara daha kolay ulaşımını sağlıyor.