1 4836657b0feda thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google'ın elinde patlayan bombalar
Google internet tarihinin en başarılı firmalarından birtanesi. Özellikle her geçen gün başlattığı projeler ve servisler birçok kullanıcı tarafından çok beğeniliyor. Ancak Google'ın değdiği her zaman altın olmuyor. Geçmişten bugüne Google'ın başlattığı bazı servislerin hiç tutulmadığı ve kimileri tarafından hiç anlam verilemediği de oldu. Sonunda da yok olup gitti. Bazıları ise hala hizmet vermekte ama kime verdikleri ve niye verdiği kafalarda soru işareti.

146101 googlex thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google X
2005 yılında devreye giren Google X, Google'ın en gizemli servislerinden biriydi ve ancak birkaç gün dayanabildi. Daha çok Apple kullanıcıları için tasarlanmış Google X'ten, Apple yetkilileri de hiç hoşlanmadı.

3 4836668833498 thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Catalog
Google Catalog, birbirinden farklı bir çok ürünün kataloglaştırıldığı bir servis olarak devreye girdi. 2002 yılında beta olarak açılan sitede arabalardan tutun, bilgisayarlar, hobi ürünleri, ev-bahçe ürünleri gibi farklı konularda kataloglar sunuyordu. Hala açık olan servisin ne kadar çok ziyaret edildiğide biraz meçhul.

146101 vidplayer thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Video
Düğün videolarınız, sünnet düğünleriniz gibi bilgisayarda sakladığımız videoları Google'da gösterilebilecektik. Ancak yaşanan teknik problemler ve servisin yeteri kadar ilgi görmemesi maalesef Google'ı hayal kırıklığına uğrattı. Bir de YouTube devreye girince herkes Google Video'yu unuttu.

146101 webacc thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Web Accelerator
Yüzde 20 daha hızlı bir arama motoru olarak devreye giren Google Web Accelerator yüzünden Google'ın yüzü çok kızardı. Çünkü Google bu serviste bir nevi araştırma yapıyor ve insanların hangi sitelere girdiğini, ne okuduğunu, ne aradığını anlamak amacıyla nabız yokluyordu. Ancak Google'ın bu sitesi hiç mi hiç tutmadı. Hatta ve hatta bu sebepten Google'ın suçlandığı bile oldu.

146101 answer thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Answer
Google bu servisinde ticareti ön planda tutmuş ve sorulan soruların cevapları için belli bir ücret talep etmişti. Serviste, belli bir konu hakkında sorduğunuz sorunun cevabını Google, 24 saat içerinde size geri dönerek bildiriyordu. Fakat işin içine para girince kullanıcılar bu servisi kullanmaktan hemen vazgeçti.

146101 coupon thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Coupons
Google Maps altında çalışan bu servis bir çeşit ticari ve iş amaçlı olarak açıldı. Google Maps'te herhangi bir iş yerini aradığınızda karşınıza o iş yeriyle ilgili bilgi veren bir çeşit elektronik kart vizit sunan bu servis, şu anda hala devrede, ancak ne kadar başarılı olduğu tartışılır. Google Maps'i kullananlar bugüne kadar hiç elektronik kart vizitle karşılaştımı o da meçhul.

146101 voicesearch thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Voice
Google laboratuvarlarının deneyi olarak 2003 yılında devreye giren Google voice search'te Google'ın verdiği telefon numarasını arayarak aramak istenen kelimeyi söylüyor daha sonra da ekrandan cevabına ulaşılabiliyordu. Maalesef hiç ilgi görmeyen servis şu anda hala suskunluğunu sürdürüyor146101 googview thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Viewer
Arkasında bir yazılımla çalışan bu serviste aradığınız kelimeyi yazıyor ve arkamıza yaslanıp karşımıza çıkacak resim galerisini bekliyorduk. Meraklılarına günlük astronomik resimler sunan Google Viewer, hiç mi hiç tutmadı ve bir anda yok olup gitti. Zaten günümüzün meşhur arama motorlarına girdiğiniz herşeyin resimli olmak kaydıyla,cevabına ulaşılabiliyor. Bu aramalar gerek astronomi olsun gerekse başka birşey.

146101 orkut 48366d72835ef thumb400 - Google'ın Patlayan Servisleri
Google Orkut
2004 yılında sosyal ağ sitesi olarak devreye giren Google Orkut, insanların arkadaş, sevgili bulabileceği bir siteydi. İlk başlarda Brezilya'da inanılmaz tutulan site, ABD'de hiç ilgi görmedi. O dönemde Facebook'un ve MySpace'in çıkmasıyla da Google Orkut büyük bir hayal kırıklığına uğradı.