google thumb250 thumb400 - Google'da Mini Arama Güncellendi
Google’ın küçük ve orta ölçekli işletmeler için geliştirdiği Mini adlı arama uygulaması şimdi yeni yeteneklere sahip. Firmadan yapılan açıklamaya göre dokümanların araştırılması ve kategorize edilmesi için bir dizi yeni özellik getirildi.

'Hemen tüm çalışanlar diğerlerinin erişebilmesi için paylaşım sunucularında dosya saklıyor. Mini şimdi paylaşımdaki bu dosyalar hakkında güvenli bir biçimde bilgi toplayıp sunabiliyor', diyor kurumsal ürün yöneticisi Cyrus Mistry.

Yeni sürüm aynı zamanda benzer bilgi parçalarının önem sırasına göre sıralanabilmesini de getiriyor. Mini ayrıca kullanıcıların dokümanları zamanlarına bağlı olarak sıralayabilmelerini sağlıyor.

Son olarak Google uluslararası desteğini de arttırdı. Yapılan açıklamaya göre yönetimsel arayüzlerden yardım dosyalarına birkaç dilde daha destek sağlanmış.

Bununla birlikte ürünün ölçeğiyle ilgili bir artış bilgisi verilmedi. Mini, 300,000 dokümanı indeksleyebiliyor. Büyük organizasyonlara yönelik olan Google Search Appliance ise 30 milyona kadar dokümanı ele alabiliyor.

Hem IBM hem de Microsoft, Mini’ye rakip giriş seviyesi arama ürünlerini ücretsiz sunuyor. Mini’nin ücretlendirmesi ise yaklaşık 3,000 dolardan başlıyor. Buna iki yıllık destek ve gerekli donanımlar dahil.