bir gerçek hayatı sanallaştırma projesi daha google altyapısı ile
9 temmuzda açıldı.

1215636346 corner logo - Google Lively sitesi açıldı

Google, kullanıcıların kendilerine ait dünyalar ve profiller oluşturarak özelleştirebileceği, diğer kullanıcılarla etkileşim içerisinde olabilecekleri sosyal bir ortam olan tarayıcı tabanlı sanal dünyası Lively'yi hayata geçirdi. Windows kullanıcılarının IE veya Firefox ile sorunsuz görüntüleyebildikleri Lively, şu an için Mac ve Linux kullanıcıları tarafından kullanılamıyor. Servis aynı zamanda tarayıcıdan bağımsız da çalışabiliyor.

lively - Google Lively sitesi açıldı

Daha önce Linden Lab tarafından hazırlanan ve oldukça fazla kullanıcısı olan Second Life gibi gerçek hayatı sanallaştırma yoluna giden Google, kendinde hissettiği büyük gücü, şimdi de Lively ile kullanmaya başlıyor.


Kullanıcılar isterlerse Google tarafından oluşturulan örnek odaları kullanabiliyor, isterlerse kendi dünyalarını oluşturabiliyorlar. Daha önce kullandıkları Google hesaplarını Lively için de kullanabilen kullanıcılar, oluşturdukları odalara diğer arkadaşlarını davet edebiliyor ve GTalk altyapısı aracılığı ile sohbet edebilme, görsel animasyonlarla sarılabilme, dans edebilme gibi etkileşimlerde bulunabiliyorlar.

Beta aşamasında olan servisin, Second Life gibi popüler olup, onun tahtını elinden alıp alamayacağını, bekleyip göreceğiz.