Google tarafından sunulmaya başlanan yeni hizmet SearchWiki ile arama sonuçlarınızı kendinize göre dizebiliyorsunuz. Nasıl mı?


google karma 80 - Google SearchWiki hazır

Google tarafından sunulan yeni bir özellik, arama sonuçlarınızı kendiniz için özelleştirmeye yarıyor. SearchWiki adı verilen özellik, eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız, Google hesabınıza giriş yaptığınızda anında gösteriliyor. Aslında bu özellik arama sonuçlarının yanındaki iki tane küçük ikondan ibaret. Bu ikonlardan sol taraftaki, çıkan arama sonucunu, sonuçlar arasında en üste taşıyor ve bu şekilde siz, o sonucun sizin için ne kadar değerli olduğunu belirtmiş oluyorsunuz. Diğeri ise benzer aramalar arasında, ikonun yanindaki arama sonucunun, diğer kullanıcıların bildirimlerine göre ne kadar popüler olduğunu gösteriyor.

Türkiye'den Nasıl Çalıştırılır?


Google'daki seçeneklerden İngilizce arama yapmayı seçtiğimizde SearchWiki arabirimi ve özellikleri anında karşımıza çıktı. Elbette yakında Türkçe arabirimde de görülebilecek olan bu özellik, kullanıcıların arama sonuçları hakkında önemli bir veri tabanı yaratmasına sağlayacak. Google için paha biçilmez değerde olan bu iş, yine daha iyi sonuçlara erişmek için birbirine yardım eden kullanıcılar tarafından bedavaya yapılmış olacak gibi görünüyor.