Microsoft, Yahoo'nun arama motoru işi için 20 milyar dolarlık bir teklif götürmek üzere şirketle görüşüyor.


20081215020316 yahoomicrosoft - Microsoft Yahoo'ya sızmaya çalışıyor

Yazılım devi Microsoft geçen yaz tamamına 47,5 milyar dolar teklif sunup daha sonra yaz aylarında geri çektiği bu teklifin ardından yılan hikayesine dönen Microsoft-Yahoo birleşmesinde yeni bir taktik savaşına girdi: "Parçala ve yönet". Microsoft'un şimdi Yahoo'nun tamamı için değil ama sadece arama motoru işi için 20 milyar dolarlık bir teklif götürmek üzere şirketle görüştüğü belirtiliyor.

Uzmanlar Yahoo'nun bu anlaşmadan yılda 2 milyar dolar kazanacağını belirtiyor. Üzerinde tartışılan anlaşmaya göre Microsoft teklifi kabul edilirse Yahoo için yeni yönetim kurulu üyeleri de atayacak. Anlaşma gerçekleşirse Microsoft, 11 kişilik Yahoo yönetim kuruluna 3 yönetici atayabilecek. Microsoft ayrıca Yahoo arama motorunu 10 yıl kullanma hakkına sahip olacak.

Kimilerine göre ise Yahoo'nun iş yapmadığı için Google'a outsource ettiği arama servisinin Microsoft tarafından alınması çok mantıksız. Microsoft'un Yahoo'nun zaten yeterli verimi alamadığı arama motorunu ele geçirme çabası ise şirketi en zayıf noktasından yavaş yavaş ele geçirmeyi amaçladığı izlenimini uyandırıyor. Bu şekilde Yahoo hisselerinin yüzde 30'una sahip olacak olan Microsoft'un atayacağı yeni yöneticiler yoluyla Yahoo'da giderek daha fazla söz sahibi olmayı hedeflediği düşünülüyor.