Firefox en riskli uygulamalar arasında!

IE'nin en büyük rakibi olan Firefox, güvenlik söz konusu olduğunda sınıfta mı kalıyor?


20081215121227 firefox - Firefox güvenli değil

Microsoft Internet Explorer'dan sonra kullanıcıların en çok tercih ettiği web tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox'un kullanıcı kitlesi her geçen gün biraz daha genişliyor. Ancak Firefox'un kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte başka bir problem daha ortaya çıkıyor: Güvenlik.

Opera ve Safari gibi pek fazla kullanıcıya sahip olmayan tarayıcılardan uzak duran; ancak Internet Explorer başta olmak üzere Firefox'u da hedef tahtasına alan hacker'lar, oldukça popüler olan bu web tarayıcılarından sistemlere sızmak için sayısız yöntem geliştiriyor. Microsoft, bu tehditlere karşı yoğun bir efor sarf etse de Firefox için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Hatta bazı uzmanlara göre, güvenlik harcamaları konusunda Microsoft'a göre elini cebine daha az götürüyor. Bunu biz değil, Bit9 isimli bir güvenlik şirketi söylüyor.

Firefox'un bu güvenlik sorunundan dolayı işverenlerin çalışanlarının bazı uygulamalara erişimini kısıtlamasına yardım eden Bit9 isimli şirket, Firefox'u en zayıf uygulamalar listesine yerleştirmeyi uygun buldu. Firefox dışında Adobe Flash ve Acrobat, EMC VMware Player, Sun Java Runtime Environment, Apple Quicktime, Safari, iTunes, Symantec Norton ürünleri, Skype, Yahoo Assistant, Windows Live Messenger yazılımları da Bit9'un listesinde yer alan diğer popüler uygulamaların başında yer alıyor.