Türkiye’de internet kullanımında hızla yaygınlaşan ADSL (geniş bant) hizmetindeki tarifeler kafa karıştırabiliyor. ..

Türkiye'de her geçen gün artan ADSL servislerindeki kampanyalar tüketicilerin seçim yapmasını zorlaştırıyor. Seçenekler çoğaldıkça tüketiciler, kampanyaları karşılaştırmakta sorun yaşayarak bazen yanlış seçimler yapabiliyor. Enuygun.com'un kurucusu Çağlar Erol, internette doğru tarife seçiminin hem bağlantıyı kolaylaştıracağını, hem de aylık internet bağlantı ücretlerinde ciddi tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

2008 sonu itibariyle 6 milyon'un üzerinde ADSL abonesi bulunduğunu söyleyen Çağlar Erol, Türkiye'nin ADSL kullanımı açısından Avrupa'da 5'inci, dünyada ise 9'uncu sırada yer aldığını vurguladı. Erol, Türkiye'de TTNET, Smile, TurkNet, Biri, ve Tellcom'un sağladığı ADSL hizmetinin yanısıra, internete çevirmeli bağlantı, kablo internet, ve fiber yöntemleriyle de bağlanılabildiğini kaydetti.

Erol, "Türkiye'de 30 milyon'dan fazla internet kullanıcısı var. Seçenek sayısı çok olunca, internet bağlantısı konusunda seçim yapmak da zorlaşıyor. Sizin için en uygun seçeneği bularak, aylık internet bağlantısı ödemelerinizde önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kullanım alışkanlıklarınıza göre doğru internet bağlantı hızı ve bağlantı limitini belirleyerek, tasarrufunuzu daha da artırmış olursunuz" diye konuştu.

Almanya, İspanya, İtalya ve Polonya'dan sonra European Founders Fund / Rocket GmbH ortaklığıyla Türkiye'de kurulan bir online servis karşılaştırma ve "affiliate marketing" platformu olan Enuygun.com'dan size en uygun ADSL tarifesini bulabilmeniz için bazı ipuçları:

1.ADSL tarifesinizi seçerken öncelikle kendi internet kullanım alışkanlığınızı tanımlayın. ADSL'de limitli/limitsiz ayrımı çok önemli. Eğer internetten film ya da MP3 indirmiyorsanız, yalnızca web sitelerinde geziyor, eposta gönderip alıyor, Facebook ve MSN gibi uygulamaları kullanıyorsanız, limitli bağlantıyı ve 1 Megabit ve üzeri bağlantı hızlarını tercih etmeniz doğru olacaktır. Tarifelerde minimum 4 GB (Gigabayt) limit sunulduğundan sizin aylık ihtiyacınız fazlasıyla karşılanacaktır.

2.ADSL sağlayıcılarının büyük harflerle verdiği fiyatların altındaki açıklamaları da mutlaka okuyun. Verilen düşük fiyat, yalnızca ilk birkaç ay için geçerli olabilir. Kampanyalar çoğunlukla 2 senelik taahhüt gerektirir. Bu da ödemeniz gereken ortalama fiyatı yükseltecektir.

3.Gelişen teknolojiyle modem kurulumu artık oldukça kolay şekilde yapılabiliyor. O nedenle modem almanız durumunda kurulum ücreti talep ediliyorsa ek olarak kurulum istemeyerek kurulumu kendiniz yapmayı kolaylıkla deneyebilirsiniz.

4. Kampanyalarda gördüğünüz ek hizmetlerin ücretli olup olmadığını mutlaka inceleyin. Çok vurgulanmasa da, bazı servisler için sağlayıcılar ek ücret talep edebiliyorlar.