Parayı ver, ödevini al! Bu site ev ödevinizi sizin için yapabilir(di)

Ücret karşılığında öğrencilerin ev ödevlerini yapan sitenin yarattığı tartışma ve kaçınılmaz son.

20090309052148200903050 - Ödev yapan site


Dünyanın neresi söz konusu olursa olsun, öğrencilerin en büyük kabuslarından biridir ev ödevleri. Bunun bilincinde olan bazı uyanıklar ise internette öğrencilerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda bir web sitesi açarak hem para kazanmaya, hem de öğrencilerin bu ödevleri kendi başlarına uğraşmaksızın hazır olarak internetten edinebilmesine imkan tanımaya karar verdi.

Elbette eğitim yönünden bakıldığında hiç de etik olmayan ve eğitime doğrudan köstek olan bu tür web sitelerinin savunulacak bir tarafı yok; ancak öğrencilerin sahip olduğu perspektiften olaya bakıldığında bu sitelerin son yıllarda yoğun bir ilgiyle karşılaştığı da su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tür sitelerin son halkası da üniversite mezunu bir grup Fransız'ın bir hafta önce yayına soktuğu faismesdevoirs.com isimli ödev sitesi oldu. Basit matematik sorularının cevaplarını 5 Euro karşılığında öğrencilere ulaştıran site, daha kapsamlı ödevlerde ise (yıllık ya da dönem ödevi gibi) 80 Euro'dan başlayan fiyatlar talep ediyordu. Sitenin kurucusu Stephane Boukris'in yayın hayatına henüz başlamış olan faismesdevoirs.com ile ilgili basın açıklaması ise şöyleydi: "Uzun bir süredir bu konuda bazı çalışmalar yürütüyorduk ve fark ettik ki gerçekten bu pazarda ciddi bir açık var ve bu pazara rağbet gösteren öğrencilerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil."

Sert tepkiler ve kaçınılmaz son!

Ve kaçınılmaz son: faismesdevoirs.com artık yayında değil. Önce hafta sonu boyunca sitenin teknik zorluklar yaşadığı ve Pazartesi günü tekrar açılacağı açıklaması yapılmıştı. Ancak dün geceden itibaren siteye girmek isteyenler, karşılarında şu Fransızca mesajı buluyor: "Kapattık, yaptığımız işin kendi değerlerimize zarar verdiğini gördük."