İnternet üzerinden sigara ve içki satanlara dönük para cezası, 3 yıla kadar hapis cezasına dönüştürüldü.

İnternet üzerinden sigara ve içki satanlara 3 yıla kadar hapis cezası geliyor. Bütçe kanunlarıyla ilgili torba tasarı önceki gece plan-bütçe komisyonunda onlarca yeni önergeyle genişletildi. AKP milletvekilleri, kredi kartları ve çek dosyaları gibi toplumsal hale gelen sorunların ardından bazı meslek grupları ve üniversite mezunlarına pansuman niteliğinde önlemler hazırlarken, araya sigara ve içki satışına yönelik bir madde de eklendi. AKP milletvekillerinin önceki gece TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği operasyonla, internetten tütün ürünleri ve alkollü içki satanlar için hapis cezası öngörülüyor.
PARA CEZASI UYGULANIYORDU
AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ile arkadaşlarının kabul edilen önergesine göre, sigara ve içkinin internet ortamında satışı halinde 20 bin ile 100 bin lira arasında para cezası öngören hüküm kaldırılıyor. Bunun yerine tütün mamulleri veya alkollü içkilerin tüketicilere satışını internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak yapmak üzere satış sistemi kuran veya faaliyette bulunanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası verilecek.
Satışın internet ortamında yapılması halinde siteye erişim engellenecek. AKP’liler, internet ortamında çocuklara sigara ve alkol satışının artış gösterdiği gerekçesiyle bu düzenlemeyi gerçekleştirdi.
AVRUPA VE ABD'DE ONLİNE SATIŞ
İnternetten sigara ve alkol satışında, diğer ülkelerin çocukları nasıl koruduğuna ilişkin yaptığımız araştırma, hem Avrupa hem de ABD’de internetten alkollü içki satışını yasaklayan bir yasa bulunmadığını gösterdi. Bazı ülkelerde yaşla ilgili sınırlamalar varken, online satış önemli gelir kapısı görülüyor.
İNTERNETTEN SATIŞLA İHRACAT YAPAN VAR
Alkollü içki satışı yapmak üzere kurulmuş çok sayıda özel internet sitesi bulunuyor ve aynı zamanda özellikle şarap üreten firmalar kendi internet sitelerinde online satış yapıyorlar. İngiliz şarap satış noktası iken online satışta en prestijli kanallardan birine dönüşen bbr.com, şarap tadım notları ve puanlamalara yer vererek şarap araştırması bile yapılabilecek bir platforma dönüşmüş bulunuyor. Wine.com gibi her gün binlerce insanın tıkladığı internet siteleri de var. Kavaklıdere Şarapları Eğitim Müdürü Levon Bağış, bu konuda şi bilgileri verdi: "İnternetten satış yapılan en prestijli kanallardan biri de Fransız şaraplarını edinebileceğiniz chateauonline.com var. Dünyada internet ve online satışlar önemli bir gelir aracı olarak görünüyor. İnternetten satışla ihracat yapan firmalar var."