Çağın yeni trendi, sosyal paylaşım sitesi Facebook hem çok faydalı hem de kötüye kullanılmaya müsait. Facebook yüzünden yaşananların kimi komik, kimi trajik ama hepsi kesinlikle ilginç...
Çağın yeni trendi, sosyal paylaşım sitesi Facebook hem çok faydalı hem de kötüye kullanılmaya müsait. Facebook yüzünden yaşananların kimi komik, kimi trajik ama hepsi kesinlikle ilginç...

İŞTE FACEBOOK'UN NEDEN OLDUĞU BELALAR...

25.2.2010

Facebook'ta çıplak fotoğrafları yayınlandı; intihar etti

İngiltere'de yaşayan 24 yaşındaki Emma Jones isimli genç öğretmen, eski erkek arkadaşı Facebook'ta çıplak fotoğraflarını yayınladığı için hayatına son verdi.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki özel okulda çalışan talihsiz genç kız, eve dönmek üzere eşyalarını toplamıştı; ancak eski erkek arkadaşının özel fotoğraflarını Facebook'ta yayınladığını söylemesi üzerine zehirli kimyasal madde içerek intihar etti.

Genç kızın, Birleşik Arap Emirlikleri'nde olayın duyulmasından sonra sıkı İslam kurallarına göre cezalandırılmaktan korktuğu da belirtildi. Annesiyle son görüşmesinde "ülkeyi terk edemem, beni hapse atarlar" dediği iddia ediliyor.

Ev arkadaşı ise ifadesinde, ölü bulduğu arkadaşının pantolon cebinde pasaportunun olduğunu ve evden ayrılmak üzere eşyalarını topladığını belirtti.

Genç kızın eski erkek arkadaşı Jamie Brayley ise Emma'nın çıplak fotoğraflarını Facebook'ta yayınladığı iddialarını reddetti.

Sanal alemde öleceği günü yazdı
Elazığ'da kendilerinden 15 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Onur Üzel (20) ile arkadaşı Rıdvan Traş'ın (20) içinde bulunduğu otomobil, Malatya'da derede ters dönmüş halde bulundu. Jandarma ve arama- kurtarma ekipleri bölgede iki arkadaşı arıyor. Adıyaman Üniversitesi İşletme Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Onur Üzel ile yakın arkadaşı Rıdvan Traş, 4 Şubat günü ortadan kayboldu.

Üzel'in, aynı gün sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasına "D.T. 24.02.1990- Ö.T. 04.02.2010. Bugüne nasipmiş" diye not yazdığı ancak sayfanın daha sonra kullanıma kapandığı belirlendi. İki arkadaşın diğer arkadaşlarına da "Ölüme gidiyoruz" dedikleri öğrenildi.

Kayıp liseli ölü bulundu
ADIYAMAN Fen Lisesi'nde yatılı okurken kaybolan gencin cesedi ormanlık alanda bulundu. TOKİ konutları yakınındaki ormanlık alanda ceset bulunduğunun bildirilmesi üzerine olay yerine giden polis, cesedin Adıyaman Fen Lisesi'nde yatılı okuyan Ebumüslüm Doğan'a (19) ait olduğunu belirledi.

Vücudunda kesik, kırık ve yanıklar olduğu tespit edilen Doğan'ın, kimliği ve cüzdanı ile cep telefonu da olay yerinde bulundu. Bu arada, Doğan'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasına ölümle ilgili ifadeler yazdığı öğrenildi


Facebook kavgası sokağa taştı
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki bir sayfanın el değiştirmesiyle ilgili olarak tartışan öğrenciler bir anda birbirine girdi. Adapazarı'nda ellerinde sopa, taş ve bıçaklarla birbirini kovalayan 100'ü aşkın öğrenciden biri sırtından bıçaklandı. Olaylar sırasında mahalle sakinleri evlerine kaçtı.

Tekeler Mahallesi'nde bulunan Fatih Endünstri Meslek Lisesi (EML) öğrencileri, öğlen tatili ile beraber dışarıya çıktı. Öğrenciler kendi aralarında sohbet ederken, başka bir okulun öğrencileri yanlarına geldi. Facebook' ta bulunan bir sayfanın el değiştirmesiyle ilgili olarak tartışan iki grup arasında tansiyon arttı.

Tartışmanın büyümesiyle beraber bir anda öğrenciler birbirine girdi. Olaylar sırasında Fatih Endünstri Meslek Lisesi öğrencisi B.G. sırtından bıçaklandı. Olay yerine gelen polisleri gören öğrenciler dağılmak yerine arkadaşlarını bıçaklayanların peşine düştü. Arkadaşlarını bıçaklayan kişileri ev ve tarlaların arasında 2 kilometre kovalayan öğrenciler zabıta blokları önünde karşı grubu kıstırdı. Taş ve sopalarla birbirlerine saldıran gruba takviye gelen polis müdahale etti. Olaylar sırasında 15 öğrenci gözaltına alındı.

Facebook" yüzünden okuldan atıldı
Yunanistan'da, internet paylaşım sitesi Facebook'ta okul müdürüyle ilgili sayfa açan bir öğrenci okuldan atıldı.

Girit adasının Hanya kentindeki Hrisopigi ortaokulunda okuyan 14 yaşındaki bir kız öğrencinin, Faceebook'ta açtığı "Okul müdüründen nefret ediyorum" başlıklı sayfaya aynı okulda okuyan 100 öğrencinin üye olması sonucu olayı öğrenen okul yönetiminin, kız öğrenciyi başka bir okula gönderme kararı aldığı bildirildi.

Hanya bölgesi orta eğitim amiri Nikos Vestakis yaptığı açıklamada, "olayın ortaya çıkmasından sonra okulun disiplin kuruluna sevk edilen öğrencinin okul müdüründen özür dilediğini ancak, öğretmenlerin oy birliği ile aldığı uzaklaştırma kararının değişmediğini" söyledi.

Vestakis, bu olayın ilk olmadığını ve daha önce de üç öğrencinin aynı nedenden okuldan uzaklaştırıldığını açıkladı.

Bu arada, kız öğrencinin okuldan uzaklaştırılma kararına tepki gösteren Hanya Bölgesi Orta Eğitim Öğretmenleri Derneği Başkanı Vasilis Papastamos ise, "okul yönetiminin kararının teknolojik bilgi eksikliğinden kaynaklandığını" ifade ederek, "Öğretim üyeleri yeni teknolojilerin kullanımından haberdar olsalardı bu şekilde paniğe kapılmazlardı" diye konuştu.

Kardeşinin öldüğünü Facebook'tan öğrendi
Avustralya'da yaşayan Angela ve Maryanne Vourlis adlı ikizler, 20'nci yaşgünlerini tebrik etmek isteyen arkadaşlarının mesajlarını okumak için facebook'a girince korkunç bir haberle karşılaştı.

İkizler, 17 yaşındaki erkek kardeşleri Bobby ve iki arkadaşının trafik kazasında hayatını kaybettiğini öğrendi. Kazada ölen diğer çocukların arkadaşlarının girdiği "Huzur içinde yat Bobby" mesajlarıyla karşılaşan ikizler, şoke oldu. Polisin aradan geçen 6 saate rağmen aileye haber vermemesi tepki çekti.

Facebook'taki sahte manken dolandırdı
Facebook'ta kendini manken Sanem Kuyucuoğlu olarak tanıtan bir kadın, magazin muhabirine tatil parasını ödetti.

Güzellik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Senem Kuyucuoğlu'nun adını kullanarak internetin popüler iletişim sitesi facebook'ta sayfa açan Serap B. Ç., dolandırıcılıkla suçlandı. 52 yaşındaki magazin muhabiri Rıza Öziş, 23 yaşındaki Serap B. Ç. tarafından dolandırıldığını iddia edip şikâyetçi oldu.

Adliyeye taşınan iddiaya göre B.Ç., Facebook'ta Kuyucuoğlu adına sayfa açtı. Öziş buraya, Kuyucuoğlu'yla konuştuğunu sanarak e-posta gönderdi. Serap B.Ç., kendisini manken Kuyucuoğlu olarak tanıttığı Öziş ile önce internet yoluyla ardından telefonla görüştü ve "Ev arkadaşıma tatil yeri ayarlar mısın" dedi. Daha sonra manken Senem'in ev arkadaşı olarak karşısına çıktığı Öziş'e bir haftalık tatil masraflarını ödeten, bin dolar depozitle kiraladığı evine de eşya aldıran B.Ç., bir süre sonra Facebook'taki profil sayfasını da dondurarak ortadan kayboldu.

DEFİLEDE ORTAYA ÇIKTI

RIZA Öziş., bir defilede karşılaştığı gerçek Senem Kuyucuoğlu ile konuştuğunda dolandırıldığını anladı ve hemen savcılığa başvurdu. Serap B.Ç. hakkında dava açıldı.

Facebook'ta tartıştılar sokakta kavga ettiler
Eskişehir'de sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yazışırken tartışan ve buluşma yeri olarak belirledikleri okul önünde kavga eden iki gençten biri bıçakla yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Sümer Mahallesi Orhangazi İlköğretim Okulu'nun yan kısmındaki boş arsada buluşan E.Ö. (18) ile H.C.Ş. (16) arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle kavga çıktı.

Kavgada, H.C.Ş. üzerinde taşıdığı bıçakla E.Ö'yü bacağından yaraladı. E.Ö, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Eskişehir Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Gözaltına alınan şüpheli H.C.Ş'nin, polislere, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yazışırken tartıştığı E.Ö. ile dışarıda buluşmak için anlaştıklarını ve internetteki tartışmanın kavgaya dönüştüğünü söylediği bildirildi.

Facebook arkadaşı ormanda tecavüz etti
Antalya'da 16 yaşındaki kız, sosyal paylaşım sitesi facebook aracılığıyla tanıştığı güvenlik görevlisinin tecavüzüne uğradı.

İddiaya göre olay şöyle gelişti: Lise öğrencisi, Facebook'ta güvenlik görevlisi Tursun K. ile arkadaş oldu. Eşinden boşanan Tursun K. ile öğrencinin arkadaşlığı uzun süre devam etti.

Tursun K. kızı Lara'da bir parkta buluşmaya ikna etti. Parkta buluşan ikili bir süre sohbet etti. Ardından Tursun K., gezme bahanesiyle ormanlık alana götürdüğü kıza tecavüz etti.

Tursun K. olayın ardından kaçarken genç kız durumu ailesine anlattı. Polis tarafından gözaltına alınan Tursun K. tecavüz iddiasını reddederek kızla "gönül rızasıyla" ilişkiye girdiğini öne sürdü.

Facebook'a yazdığı mesaj ölüm getirdi
18 yaşındaki gencin Facebook’ta yazdığı mesaj yüzünden en iyi arkadaşı tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

The Sun'ın haberinde, 18 yaşındaki Salum Kombo'nun aynı mahallede yaşayan 15 yaşında bir başka çocuğun sosyal paylaşım sitesi Facebook'daki duvarına "saygısızca" yorum yazması üzerine, çocuğun Kombo'yu defalarca bıçakladığı ve yaklaşık 400 metre sürükledikten sonra bir havuzun içine attığı kaydedildi.

Öldürülen Kombo'nun yakın arkadaşlarından biri ise, katilin bir partiye davet edilmediği için sinirlendiğini, bununla ilgili olarak yazdığı yorum nedeniyle Kombo'yu olaydan önce öldürmekle tehdit ettiğini açıkladı. Komşuların verdiği ifadeye göre, Salum ölmeden birkaç dakika öncesine kadar çok keyifliydi ve Noel şarkıları söylüyordu. "Bunun tam da Noel zamanında olması çok acı verici; tüm mahalle çok büyük üzüntü içinde."

Facebook'ta tecavüz tuzağı
Facebook'ta tanıştığı 12 yaşındaki çocuğa tecavüz eden otobüs muavini ile ''yardım ve yataklık eden'' 3 kişi tutuklandı. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Mamak'ta oturan ve adı açıklanmayan bir kişi, polise başvurarak 12 yaşındaki kızının kaybolduğunu bildirdi.

Olayı araştıran Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Büro Amirliği ekipleri, 12 yaşındaki ilköğretim öğrencisinin kullandığı bilgisayarlardan Kahraman B. (22) adlı kişi ile facebook üzerinden görüşme yaptığını tespit etti. Bunun üzerine polis, Kahraman B'yi, Antalya'nın Alanya ilçesinde gözaltına aldı.

Kahraman B'nin yapılan sorgulamanın ardından 12 yaşındaki çocuk, Ayşe K. adlı kişinin evinde bulundu. Soruşturmayı derinleştiren polis, çocuğun alıkonulmasına ''yataklık eden'' Musa T. ve Mevlüt P. adlı kişileri de yakaladı.

Öğrencilere Facebook dayağı
Sivas'ta Atatürk Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Ayşe G ve Dilara G. okulun eğlencesinde oynayan öğretmen Fatma B. ile ilgili olarak Facebook'ta yorum yaptı.

İddiaya göre, kızan Fatma B. de önceki gün iki öğrenciyi müdür yardımcısının odasına çağırarak üstlerini arayıp dışarı çıktı. Ardından odaya gelen öğretmen eşi Yılmaz B. iki kızı cetvelle dövdü. Darp raporu alan öğrenciler de karakolda şikayetçi oldu.

Yılmaz B. "Eşime ve namusumuza yönelik eleştirilerle ilgili olarak yüksek sesle konuştum. Ama öğrencilere yönelik darp ve şiddette bulunmadım. Elbette ben ve eşim tüm haklarımızı arayacağız" dedi

İntihar edeceğini Facebook'ta yazdı
Artvin'de genç bir kız kayalıklardan atlayarak canına kıydı. Dere mahallesinde dün 13.30'te Ayşe Kalaycı (22), bir süre yürüyüş yaptığı teyze kızından ayrıldıktan sonra kayalıklara doru yürüdü ve yaklaşık 80 metre yükseklikten kendisini boşluğu bıraktı.

Genç kızın cesedi, kurtarma ekiplerinin çabalarıyla uçurumdan çıkarılabildi. Ailesinin tek kız çocuğu olduğu belirtilen Kalaycı'nın Facebook'taki sayfasında "Öyle çıkmaz bir yoldayım ki kafam allak bullak. Canıma kıysam olmuyor, yaşasam olmuyor. Artık yaşamak öylesine saçma geliyor ki bana!" diye yazarak intiharını haber verdiği öğrenildi.

Facebook'ta 'dürttü' diye gözaltına alındı
Mahkemenin herhangi bir şekilde temas kurmasını yasakladığı kişiyi facebook'taki "poke" uygulamasıyla "dürten" ABD'li kadın tutuklandı

İnternetin popüler paylaşım sitesi facebook, ilginç bir davaya konuk oldu. Mahkeme emriyle herhangi bir şekilde temas kurması yasaklanan kişiyi facebook'taki "poke" uygulamasıyla "dürten" ABD'li kadın, polis tarafından gözaltına alındı.

Tennessee eyaletindeki Hendersonville şehrinde meydana gelen olayda polis, şikâyet eden kişinin facebook'ta "dürtüldüğüne" dair ekran görüntülerini kanıt olarak kullandığını söyledi. Suçlu bulunması halinde bir yıla kadar hapis ya da 2 bin 500 dolar para cezası alacak olan 36 yaşındaki Shannon Jackson'ın gelecek ay hâkim karşısına çıkarılacağı bildirildi. Jackson mesaj atmadan karşıdaki kişinin dikkatini çekmeye yarayan "dürtme" uygulaması nedeniyle gözaltına alındığı için büyük şok yaşadı. Polis yetkilileri ise "dürtme" yüzünden tutuklanma gibi bir olayın daha önce yaşanmadığını belirtti.

Jackson'ın "dürttüğü" kişiye telefon etmesi, herhangi bir şekilde temas kurması mahkeme kararıyla yasaklanmıştı

Facebook'taki okul arkadaşı dolandırdı
İstanbul'da özel bir şirkette çalışan Sinem Yazgan, Facebook'ta ilkokul arkadaşı Gülşah Aydın ile karşılaşınca bağlantı kurdu. Yazgan, 12 Nisan 2004'te ziyaretine gittiği Gülşah Aydın'ın evinden döndükten sonra kimliğinin kaybolduğunu fark etti.

Yazgan, ulusal bir gazeteye kayıp ilanı vererek yeni bir kimlik çıkardı. Yaklaşık 3 yıl sonra TÜRK TELEKOM'dan Sinem Yazgan'ın adresine gelen tebligatta, aynı adresten alınmış iki telefona ait 3 bin 700 liralık borcun ödenmemesi halinde haciz işlemi başlatılacağı bildirildi.

Facebook cinayeti
Sosyal paylaşım sitesi facebook, İngiltere'de cinayete neden oldu. 31 yaşındaki Brian Lewis, sevgilisi Haylay Jones'u (26) facebook'ta "ilişki" durumunu "bekâr" olarak değiştirdiği için bıçaklayarak öldürdü. 10 yıldır birlikte olan çiftin 4 çocuğu vardı. Çift evli olmamalarına karşın facebook'ta kendilerini evli olarak gösteriyordu.

Hızdan öleceklerini Facebook'ta yazdılar
Zonguldak'ta meydana gelen kazada kamyonun altına giren araçtaki iki üniversiteli öldü. Gençlerin yaşadıkları hız tutkusunu facebook'taki arkadaşlarıyla paylaştıkları ortaya çıktı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde önceki akşam meydana gelen kazada kamyonun altına giren BMW marka otomobilde bulunan iki üniversiteli genç öldü. Talihsiz gençlerin cenazesi dün toprağa verilirken, gençlerin 'hız yüzünden öleceklerini', 15 ay önce paylaşım sitesi facebook'taki yazışmalarında esprili bir şekilde anlattıkları ortaya çıktı. Kaza önceki akşam Ereğli- Alaplı karayolunda yaşandı. Melih Enes Bülbül (25) yönetimindeki otomobil, karşı yönden gelen Sami Silahlı (38) idaresindeki kamyonla çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle devrilen kamyonun altında kalan otomobilin sürücüsü Bülbül ile yanındaki arkadaşı Egemen Acar (27), araçta sıkışarak hayatını kaybetti. Olay yerine gelen vinçle kamyonun kaldırılmasının ardından 2 gencin cesedine ulaşıldı.

"ÖLENE KADAR BÖYLE"

İki arkadaşın paylaşım sitesi facebook'ta 13 Mayıs 2008'deki yazışmalarda hız tutkunu oldukları ortaya çıktı. Acar, 200 kilometre ile giderken hız göstergesinin fotoğrafını çekerek sitesine koyan Bülbül'e, "Yalnızken 200 yapıp, çekiyosun. Bir de İstanbul içi 250'yi beraber göreceğiz, sözün var" diyor. Bülbül ise "Ölene kadar böyle. Tutku bu ne yapalım. Bundan ölecez zaten sanırım" diye karşılık veriyor.

Kopyacı öğrenciler Facebook'ta yakayı ele verdi
Belçika'da sınav esnasında nasıl kopya çektiklerini sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta anlatan iki öğrenci, sınav görevlilerinin olayı farketmesi üzerine yakayı ele verdi.

Sınav Merkezi yaptığı açıklamada, bu tür internet sitelerinde öğrencinin kopya çektiğine dair ipuçlarının değerlendirmeye alınabileceğine karar verdi. Sınav Merkezi, öğrencilerin okuduğu okul idaresinden aldıkları bir şikayet üzerine takipe başladıklarını ve bunun sonucunda öğrencilerin kopya çektiklerine karar verdiklerini belirtti.

Okul yetkilileri ise öğrencilerin sınavda kopya çektiklerini anladıklarını, ancak ispat edemedikleri için birşey yapamadıklarını belirtti. Bunun üzerine Sınav Merkezi'ne şikayette bulunan okul yetkilileri, öğrencilerin kopya çektiklerine ispat olarak Facebook yazışmalarını gösterdi.

Sınav Merkezi ise Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin bu gibi konularda delil olarak kullanılabileceğini ve ceza için yeterli sebep olabileceği kararına vardı. Kopya çeken öğrenciler ise sınavdan '0' aldı.

Facebook arkadaşlarıyla gittiği kampta öldü
Antalya'da sosyal paylaşım sitesi facebook'tan tanıştığı arkadaşlarıyla gittiği kampta kaybolan Volkan Yöndemli'nin (23) uçurumda cesedi bulundu. Üniversiteli Volkan Yöndemli, facebook aracılığıyla tanıştığı 150 kişilik arkadaş grubuyla 10 Temmuz'da Antalya'nın Aksu ilçesine bağlı Karaöz beldesine kampa gitti.

3 gün süren kampın ardından dönüşe geçen arkadaşları Volkan'ın grupta olmadığını anlayınca çevreyi araştırdı, ancak Volkan'ın eve dönmüş olabileceğini düşündü. Arkadaşları cep telefonu kapalı olan gencin ailesini aradı. Oğullarının kaybolduğunu öğrenen Yöndemli ailesi durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma, kampının yapıldığı alanda arama yaptı ancak aramalar sonuçsuz kaldı.

Pazar günü kamp alanıyakınnında piknik yapan bir aile Volkan'ın çürümekte olan cesedini 40 metrelik uçurumun dibinde buldu. Adli Tıp Kurumu Morgu'na götürülen gencin vücudunda herhangi bir darp, kesici yara izi bulunamazken 16 kırık tespit edildi.

Boşanmaya kanıt Facebook fotoğrafı
İzmirli mağaza yöneticisi Turşucu, boşanmak istediği 2 yıllık eşinin barlarda çekilmiş facebook fotoğraflarını delil göstererek, 3 bin TL tazminata mahkûm ettirdi

Karısının gece hayatında ya da pavyonda şarkı söylerken çekilip facebook sitesine konulmuş fotoğraflarını, mahkemeye delil olarak sunan öfkeli koca, hem açtığı boşanma davasını kazandı hem de eşini 3 bin lira tazminata mahkûm ettirdi. İzmir'de yaşayan İzzet Turşucu ile Büşra Sayın Turşucu, 2 yıl önce arkadaşları aracılığıyla tanıştıktan kısa bir süre sonra evlendi.

Evlendikten sonra eşi Büşra'nın kendisine karşı ağır sözler söylediğini ve maddi olarak asla karşılayamacağı isteklerde bulunduğunu ve hatta ailesini maddi konularda destek olmaları için tehdit ettiğini iddia eden İzzet Turşucu, şiddetli geçimsizliği gerekçe göstererek boşanma davası açtı. İzmir 4. Aile Mahkemesi'nde görülen boşanma davasında İzzet Turşucu, 30 bin TL'si maddi ve 25 bin TL'si manevi, toplam 55 bin TL de tazminat talep etti. İzmir 4. Aile Mahkemesi'nde açılan davaya cevap dilekçesi veren Büşra Sayın Turşucu ise, evi terk eden tarafın kendisi değil eşi olduğunu öne sürdü.

Kocasının iddiasının aksine asla maddi beklenti içinde olmadığını, eşinin ailesinin maddi durumlarını düzeltmesi için üzerindeki ziynet eşyalarını bile verdiğini söyleyen genç kadın, kocasının cinsel rahatsızlıklarının bulunduğunu da iddia etti.