İşte şimdi yandık!

İnternette kişisel bilgi ve fotoğraf paylaşımı arttıkça kötü niyetli kullanıcılara da gün doğuyor..
Gelişen teknoloji sayesinde kişisel bilgilerin ve mahremiyetin ifşası tartışılırken cep telefonları için yeni bir yazılım olay yarattı. Recognizr adı verilen uygulama sayesinde artık istenilen herkesin kişisel bilgisi kolaylıkla elde edilebilecek ve istenilenkişiye aktarılabilecek.

Uygulama, sokakta herhangi birinin fotoğrafı çekildikten birkaç saniye sonra fotoğrafı internetteki Facebook, Twitter ve Flickr gibi sosyal paylaşım platformlarında tarıyor. Fotoğrafa sahip kişinin önce kim olduğu belirlenerek, kayıtlı olduğu internet sitelerinden alınan telefon numarası, ev-işyeri adresi, e-postası gibi kişisel bilgiler kolaylıkla elde edilebiliyor.

İsveç’te geliştirilen uygulama piyasaya çıktığı anda tartışma yaratırken bilim adamları ve güvenlik uzmanları uygulamanın kaldırılmasını istedi. Harvard Üniversitesi İnternet Enstitüsü’nde doktor olarak görev alan Ian Brown “Kişisel bilgiler elde edildikten sonra sapıkların eline büyük bir koz geçebilir” dedi. Uygulamanın çalışması için cep telefonlarının en az 5 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamerası olmalı.