YouTube'dan Vergi İsteği


youtube yasaklama - YouTube'a Vergi Yasağı Geldi

YouTube'a 30 milyon TL'lik vergi borcu kesildi. Yaşnanlar Google'yıda etkiledi ve sonucunda ortalık karıştı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım erişimi engellenen Youtube için şu açıklamayı yaptı.

"Youtube" internet sitesine ilişkin "Maliye Bakanlığı bu konuda bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır"

YouTube tekrar yasaklanınca ve bilinen DNS'lere de kısıtlamalar getirilince Google'da yaşananlardan nasibini aldı. DNS'lerin kısıtlanmasından dolayı birçok Google uygulamasına ulaşılınamıyor. Sayın Yıldırım yaptığı açıklama ile bizi aydınlattı. Lakin ortada bir kavram kargaşası yok mu? Ortada bir mükellef yok. Yani ülkemizde var olan veya temsilcisi bulunmayan bir kuruma nasıl vergi kesilir?

30 milyon TL'lik vergi nasıl ödenecek ve kim ödeyecek meçhul...

Bakan konuşmalarına "Eğer Google "Ben bunları kabul etmem Türkiye
Cumhuriyeti benim işlerime karışmasın ben küresel bir firmayım bana kimse bir şey yapamaz" anlayışını devam ettirirseniz kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti yasalardan aldığı güçle hukuk devleti olmanın gereğini yapmaya devam edecek" şeklinde açıkamasına devam etti.

Burada ne bakanı ne devleti suçlamalıyız. Bilişim teknolojileri ile ilgilenenlerin bu zaman dek neden çıkıp "Bişilişim Teknolojileri Hukuku" üzerine bir yasanın çıkarılması için çabalamadığına kızmalıyız. Mahkeme üzerine düşeni yapıyor ve önündeki TC. Anayasası'an göre karar veriyor.

Zaman her şeyin ilacı bekliyoruz sabırla bekliyoruz...