google chrome - Chrome püf noktaları

sade bir görünüme sagip olan google chrome ilk bakışta kullanıcılarına yetersiz gibi gözüksede içersinde barındırdığı ince özelliklerle aslında çok yeterli bir tarayıcı olduğunu kanıtlıyor. işte sizlere bazı ince püf noktaları:
*otomatik tamamlamayı kapatmak :
chrome size çeşitli arama önerileri sunmak için bütün arama sorgularını google'a gönderiyor. bu özelliği kaldırıp, daha anonim kalabilirsiniz. bu iş için sağ fare tuşu ile omnibox'a (adres satırı) tıklayın ve "arama motorlarını düzenle..."yi seçin. burada "adres çubuğuna girilen aramaların ve url'lerin..." seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın.

*home simgesini ikon çubuğuna getirmek
i·kon çubuğunda home düğmesini (giriş sayfası) görmek isterseniz eğer bunu gerçekleştirebiliriz. bunun için, yapılandırma menüsünde temel bilgiler altındaki ana sayfa başlığının yanında duran etkinleştirilmeyi aktif hale getirmek gerekiyor
sekme geçmişini görüntüleme
sekme geçmişine o an etkin olan sekmenin "i·leri" ve "geri" tuşlarının üzerine sağ fare tuşu ile tıklayarak ulaşabilirsiniz.

*forum alanlarında daha fazla yer açmak
forumlarda ve blog'larda takılmayı seviyorsunuz ama girdileriniz için hiç pek de geniş bir yere sahip değilseniz eğer, o zaman bu püf nokta tam size göre: her metin kutusunun sağ alt köşesine sol fare tuşu ile tıklayarak istediğiniz kadar büyütebiliyorsunuz; hem boyuna hem enine.

*web sitesi analizi
chrome inspector web sitelerini incelemek için oldukça faydalı bir araç. araca herhangi bir sitedeyken içerik menüsündeki "öğeyi denetle" ibaresini seçerek ulaşabilirsiniz. hangi öğelerin çok yavaş yüklendiğini veya büyük olduğunu ise resources diyalogu size gösteriyor. bu sekmeye geçin ve bulunduğunuz sayfayı yeniden yükleyin. sonuçlar grafiksel olarak gösterilecektir.

*aboutlugins
adres satırına aboutlugins yazdığınızda yüklü eklentiler hakkında bilgi alırsınız.

*about:cache
chrome'un ara belleğine hangi öğelerin kaydedildiğini ise about:cache ile öğrenebilirsiniz.

*about:memory
kaynak sömürgecilerini hızlıca about:memory sekmesi ile bulabilirsiniz.

*about:stats
google chrome ile ilgili geniş istatistikler sunan çok gizli bir sayfa.

*about:dns
dns ön belleğini bu sekme ile gözetleyebilirsiniz.

*about:crash
çöken bir web sitesini canlandırmak isteyenler about:crash komutunu denemeli.


Alıntı..