İnternet, her zaman yararlı bilginin en etkili şekilde dağıtıldığı bir platform değil elbette. İşte, gelmiş geçmiş en büyün 10 internet skandalı.

İnternet, içerisinde bir çok yolu barındıran kocaman bir ekosistem aslında.Siz bu ekosistemde yerinizi istediğiniz gibi alabiliyorsunuz.İster bir chat sitesinde geyik yapabiliyorsunuz, isterseniz arkadaş arayabiliyorsunuz, bilgiye ulaşabiliyor ya da haberleşme amaçlı kullanabiliyorsunuz.İnternet, her zaman güzel şeylerle anılacak değil ya. Skandalları da var tabii. İşte size net aleminin en büyük 10 skandalı.

10 - "Sorma,Anlatma", hele AOL'ye asla!

Uzman Şef Bahriye Askeri Timothy R. McVeigh, AOL'deki profiline cinsel tercihi konusunda GAY olduğunu yazmanın herhangi bir zararı olmayacağını düşünmüştü. Kendi cinsel tercihini askeriyeye bildirmemesine rağmen McVeigh, tam adını ve diğer bilgilerini AOL'ye yazmamayı tercih etti.


Ancak bir gün bir AOL çalışanının onun profil bilgilerini bir bahriyeli araştırmacıya anlatmasıyla McVeigh'in bütün özel tercihi ve 17 yıllık askeri kariyeri bir anda denize düştü. AOL, ilk önce bu suçlamayı reddetse de daha sonra bilgileri sızdırdığı için özür diledi.


Deniz kuvvetleri 17 yıllık kıdemini "Sorma, Anlatma" kuralının ihlalini gerekçe göstererek almak istediğinde Timothy R. McVeigh dava açarak bu hakkını geri aldı.

9. Cadılar bayramı sürprizi

2005 cadılar bayramı, Sony BMG Music için korku dolu bir geceydi, ama olağan sebeplerden ötürü değil. Bu günde Microsoft un Tekniksel Alan Yardımcısı Mark Russinovich, blog'una şu tuhaf yazıyı yazdı: "Güvenlik amaçlı olarak sabit diskini tararken bilgisayarımda bir rootkit (Hackerların kullandığı, hacker yazılımlarını gizlemek için kullanılan bir tür progrgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.netgenckolik.net) tespit ettim. Ve bu yazılımı takip ettiğinde ulaştığı yer, gerçekten de ilginçti, Rootkit'in bulaştığı yer, bir Sony BMG Music CD'siydi."


Skandal, çığ gibi büyüdü. Diğer bütün kullanıcılar da aynı sorunla karşılaştıklarında, SONY ilk önceleri bu olayı reddetti ancak en sonunda uzlaşma yoluna giderek kullanıcılara bu virüsü temizleyeceklerini ve bu konuda onlara yardım edeceklerini belirtti. Sonuçta kullanıcıların sabit diskleri gibi SONY Music firmasının ünü de zarar gördü.

8. Seri seri sex videosu skandalları

Seksi küçük yıldız, Hollywood'un en gösterişli adamına deli gibi aşık oluyor. Daha sonra 3 ay içinde bu çılgın aşk sona eriyor. Bundan hemen sonra çiftin çılgın aşk görüntüleri nete düşüyor. Gerçi ikisi de bu görüntüleri inkar ediyor.


Bu, belki bir karşılıksız aşkın intikamı ya da küçük bir reklam aracı olabilirdi. Diğer ünlüler de bu tip şeylerle karşılaşmadı mı? Memo'dan Pamela'ya ve Tommy Lee'ye, Paris ve Rick, Colin Farrell ve Nicole gibi…


Neticede eğer elinde kamerayla sizi çeken biri varsa mutlaka elbiseniz üzerinizde olsun. Çünkü bu sinema kariyerinizin başlangıcı için hiçte iyi bir şey olmayabilir.

7. "Ölü insanlar Görüyorum"

Sıradaki skandalımız, uzun süre ses getirecek türden. Eylül 2003'te başlayan skandal şöyle: RIAA ve MPAA illegal müzik ve video paylaşımını yok etmek için bir projeye başladı. Bu tip illegal kullanıcıları tespit etmek adına bazı firmalarla anlaştı.


Firmalar Peer to Peer (uçtan uca – P2P) bilgi dağıtan yazılımları kullananları ve buradan yasal olmayan içerik alanları tespit edecekti. Sonuç mu? Ellerine geçen binlerce isim içerisinde ödüllü 12 yaşındaki öğrenciler, ölmüş anneanneler, bilgisayarı olmayan aileler bile vardı.


Sonuçta fiyaskoyla sonuçlanan bu olay sonrasında bugün hala bu tip paylaşımlar devam ediyor ve önüne geçilemiyor.

6. Gizli ( ya da çok ta gizli olmayan) Servis


Ekim 2004'te Paris Hilton'un T-Mobile hesabı, 21 yaşındaki Nicholas tarafından hack'lendi ve onun özel hesap defterindeki bütün resimleri internette paylaşıma açtı. Sorun değil, çünkü daha sonra herkes Paris'in binlerce özel fotoğrafını zaten görecekti.


Ancak asıl skandal, aynı yolla başka kim hack'lendiğiydi. U.S. Gizli Servis Ajanı Peter Cavicchia'dan bahsediyoruz. Kendisi zamanında Jacobsen'i araştırmakla görevliydi. Mail hesaplarında işle ilgili oldukça özel ve gizli yazışmaları da kaptıran gizli(!) ajan, hayatının en sıkıntılı dönemini geçirmiş oldu.


Daha sonra yakalanan Jacobsen, 10.000 dolar ceza aldı ve Cavicchia'daki görevine geri döndü. Gizli servis, ajanlarının kendi özel hesaplarını iş için kullanmamaları gerektiğini belirtti. Cavicchia işinden istifa etmedi ama boynu bükük olarak işine devam etti.

5. Skandallar ve Başarılar


1986 yılında Paul Freck Morgan, bir bot kazası sonucunda ayaklarını kaybetti. 2001 yazında bir gün, belden aşağısının felç olması ona oldukça zeki bir fikir sağladı. İşe yaramayan ayaklarını ev yapımı bir giyotinle kesmek ve bu görüntüleri de internette yayınlamak.


Bu anı webcam'den canlı izlemek isteyenler için Freck'in biçtiği fiyat ise 20 dolardı. Buradan topladığı parayı kendisine protez bacak yaptırmak için kullanacaktı. Bu ilgi çekici olay Ocak 2002'de gerçekleşecekti.

Yalnız bu olay internette bir tartışma ortamı yarattı. Ya başka insanlar para için aynı yolu seçerse? Neticede o gün geldi ve geçti. Ancak bacaklar hala yerinde. İnternet, bu şekilde kötü amaçlar için sömürülebiliyor. Örneğin Ourfirsttime.com'da bakireliğinin kaybedilişini malzeme olarak sunan bile vardı. Kim bilir belki Freck'in ki kötü bir şakaydı ya da sadece korkusundan yapamadı.

4. Çin sendromu

Birçok internet devi son yıllarda Çin'in komünist rejimiyle anlaşabilmek adına kendilerini "Mükemmel Güvenlik Duvarı"nın yanlış tarafında buldular. Örneğin Google arama motorunun sırf Çin'e özgü ve bazı kısıtlamaları da barındıran bir versiyonu duyuruldu.

Ama Google, Blogger'ını ve Gmail'ini Çin versiyonuna çevirmeyi reddetti. Bunun sebebi de olası bir skandaldan kendisini korumak.

Yahoo kullanıcıları arasında mail adresini Çince kullanmayan 3 kişi tutuklandı. 2005'in sonlarında da Microsoft, gönüllü olarak Çince'den başka dilde konuşan bir Çinli gazetecinin blog'unu kaldırdı. Cisco da aynı şekilde 132 milyon internet kullanıcısının oluşturduğu pazarı kaybetmemek adına benzer önlemler aldı.


Neticede dünyanın en büyük pazarını kaybetmek istemeyen firmalar, kendilerini Çin Hükümeti'nin dayatmalarının oluşturduğu ateşin altına atıyorlar ve para kazanmak içinde seslerini çıkartmıyorlar.

3. Font kurbanı gazeteci

Bir gazeteci, her zaman eline geçen belgenin doğruluğunu mutlaka araştırmalıdır. Dan Rather (CBS kanalının baş sunucusu) eline geçen ve 1970'li yıllara ait bir dokümana dayanarak Bush'un o yıllarda askerden kaytardığını ortaya atmıştı.

Ancak kendisi dokümanı elde ettiği ihbarcının ne kendisini ne de kaynağı araştırmıştı. Daha sonra yapılan araştırmalar ortaya koydu ki, belgenin üzerindeki fontlardan tespit edilen daktilonun yılı ile Bush'un askerlik yaptığı yıl kesinlikle uyuşmuyor.

Yani anlayacağınız, belge sahte çıktı. Bu olay üzerine her ne kadar özür dilese ve belgelerin doğruluğundan emin olmadığını itiraf etse de Amerika'nın en büyük gazetecilerinden biri bir kaç ay sonra 25 yıldır görev yaptığı CBS'ten sessizce ayrılmak zorunda kaldı.

2. Aşırı dostane ilişkiler

Delege Mark Foley, genç erkekler kongresindeki "aşırı dostça ilgi" çağrısı, Washington için bir haber niteliği taşımıyordu. Ta ki nette ve ABC gazetecisi Brian Ross tarafından Foley in e-postaları dünyaya duyuruluncaya kadar. ABC, Foley'in ergenliğe ulaşmamış bir gönüllüye yazdığı açık mesajları yayınlayınca kıyamet koptu. Ancak bu olay, seçimleri çok etkilemese de partisine de yardımı olmadı.

1. Monica Lewinsky ve Oval Ofis

1998'de Matt Drudge, Monica Lewinsky'nin Başkan Clinton ile olan özel ilişkisini haber yaptı. Hikaye, web sitesinde "Köle Raporu" adında yayınlandı. Ardından bu olay, dünya çapında oldukça büyüdü. İnternette küçük bir sitede başlayan söylenti, araştırıldığında ortaya dünyanın ilgisini çeken bir skandal çıktı.


İnternetin getirdiği nimet, haber açısından bu olay ile belleklere kazındı. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonunda Beyaz Saray'da olan her şey açığa çıktı ve hayatımıza "Oval Ofis" kavramı yerleşiverdi.