Jules Verne doğum günü şerefine Google özel doodle logosu yayınladı. Ünlü roman yazarı Jules Verne 8 Şubat doğum günü anısına Google tarafından ana sayfaya taşındı, Bilim Kurgu'nun babası lakabını alan ünlü yazar Jules Verne 24 Mart 1905 tarihinde hayatını kaybetmişti...

Jules Verne kimdir? - Google harika doodle tasarladı
Jules Verne doğum günü şerefine Google özel doodle logosu yayınladı. Ünlü roman yazarı Jules Verne 8 Şubat doğum günü anısına Google tarafından ana sayfaya taşındı, Bilim Kurgu'nun babası lakabını alan ünlü yazar Jules Verne 24 Mart 1905 tarihinde hayatını kaybetmişti...

Ünlü Fransız bilim kurgu yazarı Jules Verne, Google özel tasarım logoları olan doodle kervanına katıldı. Arama motoru devi Google ana sayfasında yayınladığı özel doodle ile Jules Verne'in doğum gününü hatırlatıyor ve ünlü yazarı onurlandırıyor. Jules Verne 8 Şubat 1828 – 24 Mart 1905 tarihleri arasında yaşayan ünlü bir Fransız bilim kurgu yazarı. Jules Verne icatları önceden bildiği için bilimin kahini olarak da tanınırdı. Jules Verne ülkemizdede klasikler arasına giren romanları olan 'Denizler Altında Yirmibin Fersah', 'Dünyanın Merkezine Yolculuk' ve 'Seksen Günde Devr-i Alem' isimli eserleriyle tanınan bir yazar.
Jules Verne bilim kurgu dalında en iyi romanları yazmış ünlü bir Fransız yazar olması yanında, romanlarındaki kurgu ve hayal gücü ile de muhteşem icatların falcısı olarak biliniyor. Jules Verne'in yazmaya başlaması ise 1850 yılında bir tiyatro oyunu ile başladı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük bir ün kazanan Jules Verne, uzay, gökyüzü, denizaltı hakkında yazarak romanlarında mistik ve gizemli yerleri inceledi.


Osmanlı hakkında da yazdı
Jules Verne bilim kurgunun öncülerinden olması yanında, kitaplarında bahsettikleri ise daha sonra bulunacak icatlardı. Jules Verne'in hikayelerinde öngördüğü icatlara ise onun kullanıldığı isimler verildi. Ayrıca Jules Verne eserleri dünyada ençok çeviris yapılan eserler olup tam 148 dile çevrilmiştir.
Bir bilim kurgu romanı yazarı olmasının dışında Bilim Adamı olarak da anılan Jules Verne, Osmanlı İmparatorluğu hakkında da bir eser yayınlamıştır. 'İnatçı Keraban' adlı eserinde Osmanlı'yı ve Türk insanını anlatan Jules Verne, öldüğünde arkasında beş adet yayınlanmamış roman bırakmıştı. Daha sonra bu romanlarda orjinal dilleriyle yayınlandılar.


Jules Verne eserleri;
Seksen Günde Devr-i Âlem, Dünyanın Merkezine Yolculuk, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, İnatçı Keraban, Michael Strogoff, iki Yıl Okul Tatili, Aya Yolculuk, Kip Kardeşler, Doktor Ox'un Deneyi, Dünyanın Ucundaki Fener, Bir Piyango Bileti, Meteor Avı (1901), Altın Yanardağ, Macellanya, Gezgin Cambazlar, Deniz Yılanı, Kahraman Fenerciler, 15 Yaşında Bir Kaptan, Dünyanın hakimi, Yüzen şehir, Bir Gazetecinin Yolculuk Notları, Balonla Beş Hafta, Kaptan Grant'ın Çocukları, Karpatlar Şatosu, Esrarlı Ada, Güzel Sarı Tuna


İşte Google'ın Jules Verne için çok özel hareketli doodle tasarımı;
Google'ın Jules Verne doodle tasarımı şimdiyek adar gördüklerimiz arasında en özeli diyebiliriz. Daha önce tarihte yer eden birçok ünlü isim doodle hazırlayan Google, Jules Verne için internet kullanıcılarının da katılımını sağlayan bir doodle yayınladı. Google Jules Verne logosunun sağ kısmındaki derece simgesi ile yazı içerisindeki görntüye yön verilebiliyor. Google Jules Verne'in romanındaki denizaltı hayalini ise Google yazısı içerisinden gösteriyor.


google doodleVerne - Jules Verne kimdir? - Google harika doodle tasarladı!


Şimdiye kadar birçok doodle yayınlayan Google yine internet kullanıcılarını şaşırtmayı başardı. Jules Verne doodle şimdiye kadarki en özel tasarımlardan birisi oldu.