gencler internette nasil davraniyor 2575622 o - Gençler İnternette Nasıl Davranıyor?

Microsoft, Güvenli İnternet Günü'ne Özel Msn Üzerinde Gerçekleştirdiği Araştırmanın Sonuçlarını Yayınladı.

Araştırmada hem ailelerin hem de 14 – 18 yaş arasındaki gençlerin çevrimiçi güvenliğe bakışı ve davranışları ele alınıyor. Araştırma sonuçlarına göre ailelerin %63'ü internetteki tehlikeler ile çocuklarıyla yaptığı konuşmaya, cinsel eğitim içerikli konuşmalarla aynı derecede önem veriyor.

İçinde Türkiye'nin de bulunduğu EMEA bölgesinde yapılan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, ailelerin sadece %36'sı çevrimiçi aile kontrolü veya filtreleme yazılımları kullanıyor. Ailelerin %36'sı ise çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini hiç takip etmiyor.

Çevrimiçi risklerin azaltılması için tasarlanmış birçok araç bulunuyor. Bunlar arasında Windows 7 Ebeveyn Denetimleri, Windows Live Aile Koruması 2011 ve Zune da var. Ayrıca Windows Media Center aile koruma ayarları ailelerin çevrimiçi içeriği çocuklarının yaşına göre ayarlamalarına imkân sağlıyor. Windows Internet Explorer 8 ve 9 Ebeveyn Denetimleri, ailelerin çocuklarının çevrimiçi aktiviteleri hakkında detaylı bilgi almalarına imkân veriyor.