Özellikle Yahoo! kullanıcılarının çok iyi bildiğini düşündüğümüz, favorilerini online olarak saklamayı tercih eden bir çok kişinin ilk tercih ettiği servis olan delicious’ın, Yahoo!’nun stratejilerinin değişmesi ve olumsuz gelişmeler yaşamasından ötürü kapatılması gündemdeydi.

Ancak severek kullandığım bir servis olan delicious’la ilgili sevindirici bir gelişme oldu. Yahoo!’dan gelen mail’da, delicious’ın YouTube kurucuları Steve Chan ve Chad Hurley tarafından satın alındığı duyuruldu. (YouTube 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştı.)


imageaxd?picture20112f42fchadhurleystevechan - YouTube Kurucuları Delicious’ı Satın Aldı
İkilinin yeni kurdukları internet şirketi AVOS’un altında varlığını sürdürecek olan delicious’ın, bu değişiklikten ne şekilde etkileneceği, serviste nasıl bir yenileme ve iyileştirmenin yapılacağı ise merak konusu.

Bu satın almada ödenen rakam açıklanmamış. Ancak gönderilen basın bülteninde AVOS’un CEO’su olan Chad Hurley, delicious’ı bir üst seviyeye çıkarma konusunda oldukça heyecanlı olduklarını ve kullanıcılara online olarak içerik saklayıp paylaşma kolaylığı sağlamanın çok önemli olduğunu belirtmiş.

Delicious hakkındaki bu haberin yanında AVOS’un artık dikkatle takip edilmesi gereken bir oluşum olduğunu düşünüyorum. İnternet sektörünün bu çok önemli iki isminin (Chad Hurley, Steve Chen) AVOS’la neler yapacaklarını merakla bekliyor olacağız.