20110512035237 firefoxfast - Firefox 4'ünüz yavaşsa...

Firefox 4 yavaşladığında yapılacak 5 şey!

Firefox 4'ünüzün diğer tarayıcılardan daha yavaş çalıştığını düşünüyorsanız bu 5 çözümü inceleyin!


Firefox'unuz artık eskisi gibi hızlı değilse ve Opera, Internet Explorer gibi tarayıcıların gerisinde kaldığını düşünüyorsanız onu tam performansına tekrar ulaştırmanız mümkün olabilir. Tüm yapmanız gereken bu ipuçlarını izlemek.

1. Adım: SpeedyFox'u deneyin
Firefox'un özelleştirmeleri ve kişisel verileri depolamada kullandığı SQLite veritabanı, zamanla büyüyerek yavaşlayabilir ve tarayıcının da yavaşlamasına neden olabilir. SpeedyFox ise bu sorunu veritabanını küçülterek çözüyor. Firefox'u uzun süredir kullanmıyorsanız bu eklenti sorunu gidermeyebilir, ancak SpeedFox oldukça küçük bir program ve birkaç saniyede çalışıyor. Yani yine de denemeye değer.

2. Adım: Sorunlu eklentilere göz atın
Firefox'u güvenli modda başlatarak sorunun eklentilerinizden birinde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için Yardım menüsünü açın (menü çubuğunuz gizliyse göstermek için Alt tuşuna basın), 'Eklentileri devre dışı bırakıp başlat' seçeneğine tıklayın.
Tarayıcınızın performansı aniden iyileştiyse sorunun bir eklentide olması muhtemeldir. Bunun hangi eklenti olduğunu anlamak için eklentileri tek tek devre dışı bırakıp denemeniz gerekli.

3. Adım: Diğer yazılımları kontrol edin
Firefox tarayıcınız anti-zararlı yazılımları gibi bir yazılımla çakışıyor olabilir. Bu tür güvenlik yazılımınız varsa onu devre dırakıp Firefox'u açmayı deneyin. Firefox'da bulunan Adobe Flash gibi kritik eklentilerin de güncel olduğundan emin olmalısınız.
Sorunun güvenlik yazılımınızdan kaynaklandığını anlarsanız, bu yazılımı açın ve Firefox'u güvenilir bir program olarak listeleyin.

4. Adım: Donanım sorunları
Sabit diskinizde meydana gelen bir sorun, tarayıcınızın diğerlerinden yavaş çalışmasına neden olabilir. Öncelikle Firefox'un diğer tarayıcılar ile aynı diske yüklenip yüklenmediğine bakın. Eğer farklı bir sürücüde yüklüyse kaldırarak aynı sürücüye yükleyin. Diskinizi uzun süredir birleştirmediyseniz, sorunun kaynağı bu da olabilir. Windows 7 ve Vista'da başlat menüsünü açın ve Disk Birleştiricisi'ni arayın.

5. Adım: Tekrar yükleyin
Çok şık bir yöntem olmasa da tarayıcınızı baştan yüklemek sorunu çözebilir. Tarayıcınızı kaldırırken 'Kişisel bilgilerimi ve özelleştirmelerimi kaldır' kutucuğunu işaretleyerek tarayıcınızla ilgili bilgilerin tamamen temizlenmesini sağlamalısınız. Ancak uyaralım, bu Firefox'la ilgili her şeyi (Yer imleri, kişiselleştirmeler...) sisteminizden kaldıracaktır.